اطلاعاتی جامع در مورد خرید دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه

دوربین مداربسته 360 درجه
مدت زمان مطالعه مقاله اطلاعاتی جامع در مورد خرید دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه : ۱۴ دقیقه

دوربین مداربسته یا CCTV مخفف Closed Circuit TeleVision می‌باشد که گاهی اوقات آن را سیستم نظارت تصویری نیز می‌نامند. این دوربین ‌های ویدئویی به منظور انتقال یک سینگال به یک محل خاص به کار گرفته می‌شود که این سیگنال ‌ها در مجموعه‌ای محدود از نمایشگرها به نمایش گذاشته می‌شوند. دوربین ‌های مداربسته معمولا در مکان ‌هایی نظیر تاسیسات نظامی، کافه ‌ها، رستوران‌ ها، بیمارستان ‌ها، فرودگاه‌ ها، مدارس، بانک ‌ها، هتل ‌ها، سازمان‌ ها، اداره‌ ها و … در جهت تامین امنیت مورد استفاده قرار می‌گیرند. به علاوه استفاده از دوربین ‌های مداربسته توسط عده زیادی از مردم جهان رایج است و ممکن است استفاده از آن به صورت مداوم و موقت برای ضبط یک رویداد خاص به کار گرفته شده باشد.

 

مقدمه

دوربین مداربسته یا CCTV مخفف Closed Circuit TeleVision می‌باشد که گاهی اوقات آن را سیستم نظارت تصویری نیز می‌نامند. این دوربین ‌های ویدئویی به منظور انتقال یک سینگال به یک محل خاص به کار گرفته می‌شود که این سیگنال ‌ها در مجموعه‌ای محدود از نمایشگرها به نمایش گذاشته می‌شوند. دوربین ‌های مداربسته معمولا در مکان ‌هایی نظیر تاسیسات نظامی، کافه ‌ها، رستوران‌ ها، بیمارستان ‌ها، فرودگاه‌ ها، مدارس، بانک ‌ها، هتل ‌ها، سازمان‌ ها، اداره‌ ها و … در جهت تامین امنیت مورد استفاده قرار می‌گیرند. به علاوه استفاده از دوربین ‌های مداربسته توسط عده زیادی از مردم جهان رایج است و ممکن است استفاده از آن به صورت مداوم و موقت برای ضبط یک رویداد خاص به کار گرفته شده باشد.

جالب است بدانید که تا به امروز نزدیک به ۳۵۰ میلیون دوربین مداربسته در سراسر جهان نصب و راه ‌اندازی شده است که حدود ۶۵ درصد آن متعلق به آسیا می‌باشد. در سال ۱۳۴۲ اولین دوربین مداربسته توسط آلمان برای پرتاب موشک ‌های V2 نصب شد که مسئولیت نصب این سیستم نظارتی بر عهده‌ی یک مهندس آلمانی به نام والتر بروش بود. پس از آن در سال ۱۹۴۲ در ایالت متحده آمریکا اولین سیستم مداربسته شروع به کار کرد که بدون اجازه دولت نمی‌شد آن را مورد استفاده قرار داد. در ابتدا نصب دوربین ‌های مداربسته فقط برای به نمایش گذاشتن اتفاقات بود و برای ضبط کردن این اتفاقات هیچ دستگاهی وجود نداشت که به دنبال این کمبود در سال ۱۹۷۰ دستگاه ضبط VCR اختراع شد. پس از آن دیگر به دلیل ضبط و هم‌ چنین پاک کردن اطلاعات استفاده از سیستم نظارتی رواج پیدا کرد.

با پیشرفت تکنولوژی در سال ۱۹۹۰ به سیستم نظارتی این امکان داده شد که در آن واحد چندین دوربین به طور هم زمان به ضبط وقایع بپردازند که این عمل باعث صرفه‌ جویی در هزینه و زمان می‌شد. به علاوه امروزه نیز استفاده از CCTV بسیار رواج پیدا کرده است و با توجه به تغییر محصولات و پیشرفت تکنولوژی تغییر آن‌ ها بر پایه اینترنت به طور قابل توجهی پیشرفت کرده است. دوربین‌ های مداربسته در انواع مختلفی در بازار به مشتریان عرضه می‌شوند که از جمله آن‌ ها می‌توان به دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه یا چشم ماهی ( Fisheye ) اشاره کرد. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی در رابطه با خرید دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه در اختیارتان قرار دهیم.

 

راهنمای خرید دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه

دوربین ‌های مداربسته ۳۶۰ درجه یا چشم ماهی اولین بار از طرف شرکت سونی در سال ۲۰۰۸ به بازار ارائه شدند. این نوع از دوربین‌ های مداربسته با توجه به مشخصات لنز خود می‌تواند تصویر را از تمامی بازه زاویه‌ای ۳۶۰ درجه دریافت کند. در واقع دوربین مداربسته چشم ماهی یک دوربین معمولی است اما فاصله کنونی لنز آن آنقدر پایین انتخاب شده است که می‌تواند یک بازه بسیار بزرگ از سوژه را به صورت ۳۶۰ درجه پوشش دهد. خروجی تصویر این نوع از دوربین‌ ها به صورت گرد می‌باشد که با کمک مکانیزم‌ های کامپیوتری با توجه به تغییرات زاویه‌ای مربوط به هر نقطه، تصویر را فشرده می‌کنند یا می‌کشند که در نهایت از یک تصویر ۳۶۰ درجه، تصویر مد نظر را تولید می‌کنند. در این بخش از مقاله با ما همراه باشید تا شما را برای خرید دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه راهنمایی کنیم و اطلاعات جامعی را در رابطه با این نوع دوربین مداربسته برایتان شرح دهیم.

 

موارد استفاده

دوربین ‌های مداربسته ۳۶۰ درجه یا چشم ماهی را می‌توان در مکان‌ های مختلفی نظیر سالن‌ های بزرگ یا سوله ‌ها مورد استفاده قرار داد. اما از آن ‌جایی که این دوربین‌ ها سقفی هستند نمی‌توان آن‌ ها را در مکان‌ های باز مورد استفاده قرار داد. به ‌دلیل دید وسیع این دوربین ‌ها دیگر نیازی به چند دوربین مداربسته نیست و تنها با یک دوربین تمام مکان مورد نظر پوشش داده می‌شود که همین امر هزینه‌ ها را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. این نوع از دوربین‌ ها قابلیت دید در شب را ندارند، بنابراین نمی‌توان دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه را در مکان ‌های تاریک یا کم نور مورد استفاده قرار داد. به علاوه در مکان‌ هایی که از شیب سقف یکسان برخوردار نیست، استفاده از این دوربین‌ ها توصیه نمی‌شود و بهترین ارتفاع برای نصب این دوربین‌ ها سقف ‌هایی بین ۳ تا ۶ متر می‌باشد. بنابراین حتما هنگام خرید دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه موارد استفاده بالا را لحاظ کنید.

 

قابلیت اتصال به WiFi

دوربین ‌های مداربسته ۳۶۰ درجه نوعی از دوربین ‌های تحت شبکه هستند که به آسانی به اینترنت وصل می‌شوند. از این رو هر زمان که بخواهید به راحتی می‌توانید به صورت آنلاین تصاویر دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه را از تلفن همراه خود مورد بررسی قرار دهید. شما می‌توانید اتصال دوربین مداربسته بر روی موبایل  خود و نصب یک برنامه تصاویر دوربین را از هر جا که مایل باشید، ببینید. البته ناگفته نماند که این امر تنها ویژگی مربوط به شبکه و اینترنت نمی‌باشد و اکثر کاربران دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه یا چشم ماهی کسانی هستند که از آن تحت عنوان یک وب کم قوی یا برای برگزاری صحبت‌ های آنلاین و کنفرانس ‌ها استفاده می‌کنند. از این رو خرید دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه برای ویدیو کنفرانس‌ ها گزینه بسیار مناسبی می‌باشد.

 

قابلیت عکسبرداری

هنگام خرید دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه توجه داشته باشید که این نوع از دوربین‌ های مداربسته دارای قابلیت عکسبرداری در مودهای مختلف ( هم به صورت ۳۶۰ درجه و هم به صورت فول اچ دی و یا … ) نیز می‌باشد. بنابراین با استفاده از این دوربین ‌های مداربسته می‌توانید عکس ‌های زیبایی بگیرید. به علاوه با استفاده از اینترنت می‌توانید زمانی که دوربین مداربسته در حال فیلمبرداری است، با گوشی خود عکسبرداری کنید. از آن‌ جایی که این دوربین ۳۶۰ درجه می‌باشد و از زاویه دید بسیار گسترده‌ای برخوردار می‌باشد، می‌توانید عکس‌ های بسیار زیبایی مخصوصا از طبیعت داشته باشید.

 

نصب و راه اندازی آسان

از دیگر نکاتی که لازم است قبل از خرید دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه به آن توجه داشته باشید، محل نصب دوربین می‌باشد. از قرار دادن دوربین چشم ماهی در گوشه و کنار محل مورد نظر باید خودداری کنید زیرا بدون شک دیوارها مانع از دید وسیع دوربین خواهند شد. دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه را حتما به سقف نصب کنید و مطمئن شوید که در مرکز محل نظارت قرار گرفته باشد، زیرا در غیر این صورت خروجی تصاویر به شکل دیگری خواهند بود. توجه داشته باشید که حتما دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه را از دریچه تهویه، درهای ورودی و لامپ ‌های سقفی دور نگه دارید زیرا نور با سیگنال تصویر تداخل پیدا می‌کند و کیفیت تصویر دوربین مداربسته را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به علاوه این نوع از دوربین ‌ها را حتما با استفاده از پایه‌ های محکم به سقف وصل کنید و هر از گاهی آن را چک کنید تا از سقوط آن جلوگیری کنید.

 

مزایای استفاده از دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه

مزایای بسیار زیاد دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه از دیگر مواردی است که باید هنگام خرید دوربین به آن توجه داشته باشید. همان ‌طور که گفته شد  این نوع از دوربین ‌ها دارای میدان دید وسیعی هستند به گونه‌ای که جایگزین استفاده از چند دوربین بولت یا دام برای یک مکان بسیار بزرگ می‌باشند. بدیهی است که استفاده یک دوربین به جای چند دوربین هزینه‌ های مربوط به خرید، نصب و راه ‌اندازی را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد که در صورت تمایل می‌توانید این هزینه ذخیره شده را به خرید سیم ‌های برق، کابل ‌های قدرت، پوشش‌ های محافظتی و … اختصاص داد. از این رو نصب دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه در یک مکان بزرگ باعث می‌شود که هیچ جزئیات خاصی بدون اطلاع شما رخ ندهد.

 

مقایسه دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه با دوربین‌های چرخشی

توصیه می‌کنیم که قبل از خرید دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه حتما آن را با دوربین مداربسته چرخشی مقایسه کنید تا بتوانید دوربینی متناسب با نیازتان خریداری کنید. از این رو لازم است بدانید که هنگام استفاده از دوربین مداربسته چرخشی بر خلاف دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه شما در یک لحظه به تصویر تمام محل مورد نظر دسترسی نخواهید داشت بلکه برای دید هر زاویه نیاز به چرخش می‌باشد. به علاوه دوربین‌ های مداربسته ۳۶۰ درجه قابلیت بزرگ ‌نمایی بدون افت کیفیت دارند که در این صورت با استفاده از این دوربین ‌ها می‌توانید فواصل بسیار دور را هم نظارت کنید. نگهداری از دوربین ‌های مداربسته چرخشی بسیار پرهزینه می‌باشد زیرا آن ‌ها برای چرخش یک مکانیزم مکانیکی را مورد استفاده قرار می‌دهند. البته توجه داشته باشید که با توجه به قیمت بسیار بالای دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه، دوربین مداربسته چرخشی می‌تواند جایگزین مناسبی باشد.

 

سخن پایانی

به عنوان سخن پایانی لازم است بدانید که در دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه انتقال صدا به صورت دو طرفه می‌باشد و با نصب آن علاوه شنیدن صدای محیط می‌توانید با فرد مخاطب نیز همانند یک تماس تصویری ارتباط برقرار کنید و با یکدیگر صحبت کنید. یکی از قابلیت‌ های بسیار خاص و جذاب دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه استفاده از موشن می‌باشد که این قابلیت به منظور جلوگیری از پر شدن حجم کارت حافظه طراحی شده است. با به کار گیری این قابلیت دوربین مداربسته تا زمانی که فردی در مقابل آن حرکتی نداشته باشد، عملیات ذخیره سازی را انجام نمی‌دهد تا حجم حافظه الکی اشغال نشود. این نوع از دوربین مداربسته ضبط فیلم بر روی کارت حافظه را تا ۶۴ گیگا بایت پشتیبانی می‌کند.

برای خرید دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه می‌توانید هم به صورت اینترنتی از طریق سایت رایمون و یا هم به صورت حضوری از فروشگاه های دوربین مداربسته در مشهد یا در شهرستان ها اقدامات لازم را انجام دهید. خرید این نوع از دوربین‌ های مداربسته به صورت اینترنتی بسیار راحت ‌تر و با هزینه منصفانه ‌تر می‌باشد. با این روش از خرید شما می‌توانید ابتدا در مورد تمامی ویژگی ‌های دوربین‌ مداربسته ۳۶۰ درجه از برندهای مختلف تحقیق به عمل آورید و پس از مقایسه آن‌ ها با یکدیگر بهترین دوربین را با توجه به بودجه خود خریداری کنید. به علاوه بسیاری از فروشگاه ‌های اینترنتی امکان ارسال رایگان کالای خریداری شده درب منزل را برای مشتریان در نظر گرفته‌اند. هم‌ چنین برخی از این فروشگاه‌ های اینترنتی در بعضی از روزهای خاص سال تخفیفات جذابی برای خرید دوربین مدربسته ۳۶۰ درجه و سایر دوربین ‌ها در نظر می‌گیرند که می‌توانید از آن ‌ها بهره ببرید. در پایان امیدواریم که مطالب این مقاله در مورد خرید دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه مفید بوده باشد و بتوانید با به کارگیری مطالب بالا بهترین دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه را خریداری کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *