همه چیز در مورد دوربین مداربسته صنعتی

دوربین مداربسته
مدت زمان مطالعه مقاله همه چیز در مورد دوربین مداربسته صنعتی: ۹ دقیقه

در طی سال‌ های گذشته جمعیت کشور به طور چشم گیری افزایش یافته است و به دلیل رشد جمعیت، امنیت نیز کاهش پیدا کرده است که بدون شک می توان گفت در هر فردی نیاز به امنیت و آرامش بیشتر از قبل احساس می شود. امروزه در پی این احساس ناامنی سیستم‌ های نظارتی و امنیتی نظیر دزدگیر‌های اماکن، دوربین ‌های مداربسته و سایر سیستم‌ های امنیتی حس امنیت و آرامش را به همگان هدیه داده‌اند. جالب است بدانید که دوربین مداربسته توسط یک مهندس آلمانی به نام والتر بروش اختراع شد و برای اولین بار در سال ۱۹۱۳ از دوربین مداربسته در اماکن عمومی آمریکا رونمایی شد. علاوه بر آن سیستم‌ های مداربسته تجاری با نام vericon پس از ۷ سال در آمریکا وارد بازار شد که برای استفاده از این دوربین ‌ها نیازی به مجوز دولتی نبود.

فهرست مطالب
  • مقدمه

  • آشنایی کامل با دوربین مداربسته صنعتی

  • کاربرد دوربین مداربسته صنعتی

  • سخن پایانی

مقدمه

در طی سال‌ های گذشته جمعیت کشور به طور چشم گیری افزایش یافته است و به دلیل رشد جمعیت، امنیت نیز کاهش پیدا کرده است که بدون شک می توان گفت در هر فردی نیاز به امنیت و آرامش بیشتر از قبل احساس می شود. امروزه در پی این احساس ناامنی سیستم‌ های نظارتی و امنیتی نظیر دزدگیر‌های اماکن، دوربین ‌های مداربسته و سایر سیستم‌ های امنیتی حس امنیت و آرامش را به همگان هدیه داده‌اند. جالب است بدانید که دوربین مداربسته توسط یک مهندس آلمانی به نام والتر بروش اختراع شد و برای اولین بار در سال ۱۹۱۳ از دوربین مداربسته در اماکن عمومی آمریکا رونمایی شد. علاوه بر آن سیستم‌ های مداربسته تجاری با نام vericon پس از ۷ سال در آمریکا وارد بازار شد که برای استفاده از این دوربین ‌ها نیازی به مجوز دولتی نبود.

امروزه دوربین‌ های مداربسته در تمامی سازمان‌ ها قابل مشاهده هستند که هر کدام به دلایل مختلفی نظیر بالابردن راندمان و بهره ‌وری کارمندان و کارگران سازمان، ایجاد ترس و وحشت برای سارقین و مجرمین، جلوگیری از نفوذ و دسترسی به اطلاعات مهم، کمک به شما به منظور مراقبت از سالمندان و کودکان، به ارمغان آوردن حس آرامش و … دوربین‌ های مداربسته را نصب نموده‌اند. لازم است بدانید که دوربین‌ های مداربسته در مشهد هم در محیط‌ های داخلی و هم در فضای بیرونی مورد استفاده قرار می گیرند و ساختار اصلی تمامی دوربین‌ های مداربسته از لنز دوربین، بخش ‌های الکترونی دوربین (بورد اصلی، سنسور، بورد تغذیه و کانکتور) و بدنه دوربین تشکیل شده است که قاب اصلی و قاب بیرونی بدنه دوربین نسبت به فضایی که در آن مورد استفاده قرار می گیرد، انتخاب می شود.

امروزه دوربین‌ های مداربسته در انواع متفاوتی در بازار ارائه شده‌اند اما جالب است بدانید که نوعی از دوربین ‌های مداربسته به نام دوربین مداربسته صنعتی که نسبت به سایر مدل ‌ها قدیمی ‌تر و سنتی ‌تر می باشد در بازار وجود دارند که به جهت استفاده در محیط بیرون ساختمان و داخل ساختمان کاربرد بسیار زیادی نسبت به سایر دوربین‌ ها دارد. زیرا دوربین مداربسته صنعتی به دلیل این ‌که به صورت جعبه‌ای طراحی شده‌اند در برابر شرایط بد هوا نظیر باد شدید، باران، طوفان‌ و … بسیار مقاوم می باشد که شما می توانید این سیستم امنیتی را در یک محیط باز و حفاظت نشده نیز نصب کنید و امنیت و آرامش را برای خود به ارمغان آورید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد دوربین مداربسته صنعتی اطلاعات جامع‌ تری را در اختیارتان قرار دهیم.

آشنایی کامل با دوربین مداربسته صنعتی

 

در ابتدا لازم است بدانید که دوربین مداربسته صنعتی با نام دوربین باکس یا دوربین‌ جعبه‌ای نیز شناخته شده است زیرا شکلی همانند جعبه دارد و قابل استفاده در فضای باز و محیط‌ های داخلی می باشد. دوربین مداربسته صنعتی شکلی همانند مستطیل دارد که معمولا جنس بدنه آن از فلز و پلاستیک می باشد که علاوه بر فضاهای تجاری و صنعتی در فضاهای مسکونی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از دوربین‌ های مداربسته از زاویه دید بسیار محدودی برخوردار می باشد که حتما باید قبل از نصب آن در یک مکان خاص نسبت به این موضوع آگاهی داشته باشید که دوربین مداربسته باکس یا صنعتی فقط زوایای خاصی را در اختیار شما قرار خواهد داد. هم‌ چنین این دوربین ‌ها بدون لنز در اختیار مشتریان قرار می گیرند که هر مشتری می تواند با توجه به نیاز خود نسبت به خرید لنز دوربین اقدام کند.

جالب است بدانید که لنز دوربین ‌های مداربسته صنعتی به صورت جداگانه با توجه به نوع کارکردی که دارند بر روی دوربین قرار می گیرند. از آن‌ جایی که شما یک لنز خارجی را در دوربین مداربسته صنعتی مورد استفاده قرار می دهید، می توانید در شرایط متفاوت دقیق ‌تر عمل نمایید و تصاویری با دقت بالا دریافت کنید. هم‌ چنین دوربین‌ های مداربسته صنعتی به دلیل این‌که از لنزهای متفاوتی بهره‌ مند هستند، دارای دقت بسیار بالا در زوم و شرایط سخت می باشند که در ثبت تصاویر کمک بسیار بزرگی به شما می کنند. پایه لنز دوربین ‌های مداربسته صنعتی معمولا از دو مدل CS و C می باشد و میزان رزولوشن قابل پشتیبانی لنزها نسبت به سطح آن‌ ها قابل تشخیص است و معمولا برای دوربین‌ های مگا پیکسل، لنزهای مگا پیکسل مناسب آن دوربین ‌ها مورد استفاده قرار می گیرد.

لازم است بدانید که این نوع از دوربین‌ های مداربسته قابلیت دید در شب (IR) را ندارند اما با این حال در محیط‌ های کم نور نسبت به سایر دوربین ‌های مداربسته عملکرد مناسبی دارند و شما می توانید در هنگام شب تصاویر مناسبی را دریافت کنید. در واقع می توان گفت استفاده از واژه‌ی صنعتی برای این نوع از دوربین ‌های مداربسته با مقاومت آن‌ ها در شرایط سخت ارتباط مستقیم دارد. لازم است گفته شود که دوربین‌ های مداربسته صنعتی معمولا در فضای باز داخل کاور و پایه ‌های صندوقیIP66 نصب می شوند که در ارتفاع ۸۰/۲ تا ۴ متری از سطح زمین بر روی دکل ‌های مناسب یا دیوار قرار می گیرند. دوربین‌ های مدار بسته صنعتی به انواع متفاوتی نظیر دوربین صنعتی آنالوگ، دوربین صنعتی تحت شبکه یا IP و دوربین صنعتی دیجیتال یا HD تقسیم می شوند.

کاربرد دوربین مداربسته صنعتی

هما‌ن ‌طور که گفته شد می توان در دوربین‌ های مداربسته صنعتی یا باکس از لنزهای متفاوت استفاده کرد که بهتر است این دوربین‌ ها فضاهایی را که نیاز به زاویه دید بسته‌ تر (تصویر Tele) دارند را پوشش دهند. مثلا استفاده از دوربین‌ های مداربسته صنعتی برای پوشش قفسه سوپر مارکت یا درب ورودی آن پیشنهاد بسیار مناسبی می باشد. لازم است بدانید که دوربین مداربسته صنعتی نسبت به آب حساس می باشد که در صورت استفاده از آن در فضای بیرونی حتما باید این دوربین‌ ها درون کاورهای ضد آب قرار گیرند تا بتوانید به مدت طولانی دوربین مداربسته را مورد استفاده قرار دهید. شکل ظاهری دوربین مداربسته صنعتی به گونه‌ای می باشد که جهت دید مشخصی دارد که به همین دلیل این موضوع می تواند در طراحی یک سامانه دوربین مداربسته تاثیر گذار باشد.

لازم است بدانید که در فضای داخلی دوربین مداربسته نسبت به دوربین دام باید در ارتفاع بالاتری نصب شود زیرا در غیر این صورت جهت دوربین به راحتی می تواند توسط افراد مهاجم تغییر پیدا کند. جالب است بدانید که به منظور جلوگیری از سرقت در اکثر محیط‌ های صنعتی و کارخانه ‌ها از دوربین‌ های مداربسته صنعتی استفاده می شود و به راحتی می توان با نصب این دوربین ‌ها امنیت آن محیط را فراهم کرد. هم‌ چنین از طریق دوربین مداربسته صنعتی می توانید در صورت بروز سرقت، افراد را شناسایی کنید و تصاویر آن‌ ها را به مسئولین امنیت ارائه دهید تا اقدامات لازم برای دستگیری آن‌ ها انجام شود. جالب است بدانید دوربین‌ های مداربسته‌ای که در محیط ‌های صنعتی مورد استفاده قرار گرفته‌اند قابلیت دسترسی از راه دور را دارا می باشند.

دسترسی از دور باعث می شود تا شما بتوانید در هر موقعیتی که قرار دارید تصاویر دوربین را به راحتی مشاهده کنید. هم‌ چنین می توانید به صورت شبانه‌ روزی به تصاویر دوربین ‌های مداربسته صنعتی به صورت زنده دسترسی کامل داشته باشید و در صورت بروز اتفاق بلافاصله با خبر شوید و به محل مورد نظر مراجعه کنید. به علاوه این دوربین ‌ها امنیت افرادی را که در کارخانه‌ ها و محیط‌ های صنعتی کار می کنند نیز تامین می کند، زیرا در صورت وقوع اتفاق ناگوار شما می توانید به سرعت کارکنان را باخبر سازید و نقش بسیار بزرگی را در تامین امنیت آن ‌ها ایفا کنید. باید گفته شود که استفاده از این دوربین‌ ها فقط محدود به مکان‌ های صنعتی و کارخانه‌ ها نمی باشد و به دلیل حساسیت به درجه حرارت بر اساس شاخص‌ های شرایطی، این دوربین ‌ها را می توان به منظور ثبت پلاک خودرو یا چهره نیز مورد استفاده قرار داد.

البته همان‌ طور که گفته شد این دوربین ‌ها یا باکس در طرح ‌ها و مدل ‌های متفاوتی وجود دارند که برای نصب باید با توجه به نوع کاربرد مد نظر خود نسبت به خرید اقدام کنید. لازم ست بدانید که تمامی دوربین ‌های مداربسته صنعتی دارای ویژگی ‌هایی نظیر کیفیت و رزولوشن بسیار بالای تصاویر، قابلیت تغییر لنز و انتخاب مناسب‌ ترین نمونه موجود از لنزها، امکان اتصال به سیستم ‌های مختلف همانند نمایشگرهای کامپیوتری و گوشی ‌های هوشمند و سایر دستگاهای کنترل از راه دور، امکان تنظیم زوم از راه دور، دارای کارت حافظه برای ضبط تصاویر، دارای میکروفن و اسپیکر در انواع مختلف می باشد. از این رو استفاده از دوربین‌ ها برای صنایع بسیار بزرگ که بخش‌ های زیادی را شامل می شود بسیار کارآمد می باشد و قطعا با نصب این دوربین از بهره‌ وری و کارآیی بیشتری بهره‌ مند خواهند شد.

سخن پایانی

به عنوان سخن پایانی لازم است گفته شود که به هنگام انتخاب دوربین مداربسته صنعتی حتما انتظارات مورد نظر و ویژگی‌ های کاربردی را با توجه به شرایط محل نصب در نظر داشته باشید. حتما قبل از خرید با ارائه دهندگان بهترین مدل دوربین در مورد مدل لنز و تنظیمات مربوط به آن نسبت به محیط محل نصب مشورت کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. نسبت به نرم افزار داخلی دوربین و کیفیت دوربین آگاهی کامل داشته باشید تا هنگام نصب دوربین در مکان مورد نظر بالاترین کیفیت تصاویر و بالاترین کارآیی را دریافت کنید. برای خرید لنز دوربین روزنه عبور نور مناسب با شرایط محیط و هم‌ چنین فاصله کنونی را مد نظر قرار دهید و حتما در صورت استفاده از دوربین در فضای بیرونی کاور مخصوص برای دوربین تهیه کنید.

باید گفته شود که نصب و راه ‌اندازی دوربین های آرامش و اطمینان برای شما به ارمغان می آورد و از بروز خطرات و تهدیدات مالی و جانی به طور قابل توجهی جلوگیری می کند. از آن ‌جایی که سیستم ‌های امنیتی از قیمت بالایی برخوردار هستند، بهتر است قبل از خرید دوربین‌ مداربسته صنعتی انواع آن را با یکدیگر مقایسه کنید تا بتوانید با توجه به محل نصب و موقعیت جغرافیایی بهترین انتخاب را داشته باشید. توصیه می کنیم که حتما قبل از خرید دوربین مداربسته صنعتی با کسانی که این نوع از دوربین ‌ها را مورد استفاده قرار داده‌اند، مشورت کنید. دوربین مداربسته صنعتی و لوازم جانبی آن را از فروشگاه‌ های معتبر و شناخته شده خریداری کنید تا از کیفیت بالای آن مطمئن شوید و سپس برای نصب و راه ‌اندازی دوربین از یک فرد متخصص کمک بگیرید. در پایان امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *