دانستنی هایی از اتصال دوربین مداربسته به موبایل

اتصال دوربین مداربسته به موبایل
مدت زمان مطالعه مقاله اتصال دوربین مداربسته به موبایل: ۹ دقیقه

امنیت واژه‌ ای آشنا و خوشایند برای همه ماست. چه باید کرد تا از آشفتگی و دلواپسی دور بود و هزار سوال مشابه دیگر. راه کارهای بسیاری برای از بین رفتن این دلواپسی اختراع شده است اما هیچ کدام به اندازه حصور فیزیکی در محل نمی‌ تواند به انسان آرامش دهد. این به این معناست که انسان تا زمانی که با چشم خود ارامش اطراف را نبیند نمی تواند امنیت محیط پیرامون خود را درک کند. حال امروزه با مشغله و هیاهو شهرها این امر اندکی سخت‌ تر شده است. از طرفی حضور فیزیکی در محل همیشه و در همه حال امکان پذیر نیست، اما امروزه روش هایی نظیر استفاده از دوربین مداربسته اختراع شده که شما می‌توانید کنترل همه چیز را از فاصله دور هم در دست داشته باشید به عبارتی خود در آن سر دنیا باشید و تمام امور خانه‌تان در این سر دنیا را مدیریت کنید.

 

فهرست مطالب
 • مقدمه

 • دوربین مداربسته

 • تاریخچه

 • کاربردهای دوربین مداربسته

 • انواع دوربین مداربسته

  • از نظر نوع سیگنال

  • از نظر شکل ظاهری و کاربرد متناظر

  • از نظر قاب و پوشش

 • گوشی موبایل

 • روش اتصال دوربین مداربسته به موبایل

 • سخن پایانی

 

مقدمه

امنیت واژه‌ ای آشنا و خوشایند برای همه ماست. چه باید کرد تا از آشفتگی و دلواپسی دور بود و هزار سوال مشابه دیگر. راه کارهایی بسیاری برای از بین رفتن این دلواپسی اختراع شده است اما هیچ کدام به اندازه حصور فیزیکی در محل نمی‌تواند به انسان آرامش دهد. این به این معناست که انسان تا زمانی که با چشم خود ارامش اطراف را نبیند نمیتواند امنیت محیط پیرامون خود را درک کند. حال امروزه با مشغله و هیاهو شهرها این امر اندکی سخت‌تر شده است.

از طرفی حضور فیزیکی در محل همیشه و در همه حال امکان پذیر نیست، اما امروزه روش هایی نظیر استفاده از دوربین مداربسته اختراع شده که شما می‌توانید کنترل همه چیز را از فاصله دور هم در دست داشته باشید به عبارتی خود در آن سر دنیا باشید و تمام امور خانه‌ تان در این سر دنیا را مدیریت کنید. این گونه حتی به همان اندازه که نیاز دارید با دیدن محل مورد نظرتان احساس امنیت کرده و میتوانید هر لحظه آن را برسی کنید تا در صورت بروز مشکلی بتوانید سریع تر و با مدارک بهتری اقدام کنید.

این کنترل‌ های راه دور طیف وسیعی مانند ریموت‌ های مخصوص کنترل برق خانه، آبیاری گیاهان، خاموش و روشن کردن سیستم‌ های تهویه و … است که خارج از بحث است. در این مقاله تاکید بر دوربین مداربسته در مشهد است که حس آرامش و امنیت را در شما به بالا می‌برد. از طرفی با اتصال آن به گوشی موبایل که همیشه همراه شماست این امکان را به شما می دهد که با خاطری آسوده‌ تر و سریع‌ تر بتوانید به آن دسترسی داشته باشید و محل مورد نظر را کنترل کنید.

دوربین مداربسته

دوربین مداربسته که معادل فارسی عبارت closet circuit television است. خود این عبارت در لفظ به معنای جعبه جادویی مدار بسته است. در واقع همه‌ ی این اصطلاحات به مجموعه‌ ای از دوربین‌ ها گفته می‌شود که در جای خود ثابت هستند و تصاویر مکان یا مکان‌هایی را به یک گیرنده ارسال می‌کنند. این دوربین‌ ها اکثرا در سیستم‌های حفاظت، نظارت و مانیتورینگ امنیت به کار می‌ روند و به این سبب به عنوان دوربین‌ های مداربسته شناخته می‌شوند اما سوی دیگر این ماجرا این است که این دوربین‌ها، دوربین های ویدیو تلفن و کنفرانس را نیز شامل می‌شوند.

تاریخچه

اولین بار این دوربین‌ها در سال ۱۹۴۲ توسط شرکت زیمنس آلمان مورد استفاده قرارگرفت. در آن برهه برای بررسی موشک‌ها در و پرتابشان در آلمان، تعداد ۷۲ دوربین توسط مهندس والتر بروچ نصب شد. بعد از در حوالی سال ۱۹۴۹ هم این سیستم برای بررسی پرتاب موشک‌ها در پایگاه‌های فضایی و نظامی آمریکا نصب شد و رفته رفته مورد استقبال عموم قرار گرفت. اما اولین اعلام رسمی این سیستم به سال ۱۹۷۳ بر می‌گردد که تولید این دوربین ها به شکل صنعتی شروع شده بود و تولید آن به شکل انبوه در دستور کار شرکت‌های وقت قرار گرفته بود.

از  ورود این دوربین‌ها به ایران تاریخچه دقیقی مطرح نیست اما امروزه این دوربین‌ها در جای جای ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند و تعدادی از مهندسان ایرانی توانسته‌اند تمام این مجموعه را در داخا ایران، طراحی و به تولید برسانند.

کاربردهای دوربین مداربسته

گفته شد که این دوربین‌ها امروزه همه گیز هستند اما کاربرد آن‌ها  با هم یکسان نیست و هر جا به دلیل خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دلایل در زیر آورده شده‌اند.

پیشگیری از وقوع جرم: اصلی‌ترین کاربرد این دوربین‌ها در پیشگیری از وقوع جرم است. استفاده از این دوربین‌ها به صورت نامحسوس رواج یافته است. به عنوان مثال تمام دستگاه‌های خودپرداز دارای دوربین‌های داخلی و خارجی هستند.
کاربرد صنعتی: در کارخانجات بزرگ، برای کنترل تمام امور از این دوربین‌ها سود برده می‌شود. این دوربین‌ها حتی در جاهایی که امکان حضور انسان نیست حضور دارند و جزئیات را برای مهندسان هر بخش ارسال می‌کنند.
کنترل ترافیک: از دیگر کاربردهای جهانی این سیستم‌ها کنترل ترافیک است که با مخابره میزان ترافیک در خیابان ها و ارسال اطلاعات توسط gps به همه در مورد مسیرهای پیش رو و بار ترافیکی اطلاع می‌دهد تا تصمیم گیری‌های لازم را صورت دهند و بتوانند اقدامات لازم را انجام دهند.
امنیت نقل و انتقالات: در نقل و انتقلات عمومی از دوربین مداربسته برای جلوگیری از حوادثی که ممکن است در اثر خارج از دید بودن محل صورت بگیرد استفاده می شود. بطور مثال در متروها از دوربین مداربسته برای کنترل درهای ورود و خروج مسافران به منظور اطمینان از اینکه مسافر از در عبور کرده است و یا موارد مشابه آن در اتوبوس ها و قطارهای شهری.

انواع دوربین مداربسته

این دوربین‌ها انواع مختلفی دارند و دسته‌بندی‌های آنان متفاوت است. در ذیل تمام دسته بندی‌ها و انواع دوربین به تفکیک و اختصار آورده‌شده‌است.

از نظر نوع سیگنال

دوربین های آنالوگ
دوربین های ip (آی پی تحت شبکه)
دوربین های دو منظوره

از نظر شکل ظاهری و کاربرد متناظر

دوربین های دام
دوربین های صنعتی
دوربین های مینیاتوری
دوربین های مادون قرمز
دوربین های اسپید دام (دوربین های چرخشی ptz)

از نظر قاب و پوشش

دوربین های ضد آب قاب بزرگ (پمپ بنزینی)
دوربین های مخفی
دوربین های قاب فانتزی

گوشی موبایل

موبایل در واقع وسیله‌ای برای دریافت و ارسال صدا در حالت بی‌سیم توسط امواج رادیویی است، عملکرد آن مشابه تلفن‌های بی‌سیم است. اما امروزه این گوشی‌ها تغییرات بزرگی کرده‌اند و به عضو جدای ناپذیر زنگی انسان تبدیل شده‌اند. شما با داشتن نسل هموشمند این گوشی‌ها می‌توانید تمام امور پیرامون خود را کنترل نمایید.

از جمله این امور می‌توان به خرید و فروش، ارسال و دریافت، مدیریت برنامه‌های کاری – شخصی، برگزاری ویدیو کنفرانس‌ها و … اشاره کرد.

یکی از کاربردی‌ترین امکانات گوش همراه که در این مقاله مورد نظر نگارنده است، امکان اتصال به دوربین‌های مدار بسته خانه و محل کار به گوشی‌های هوشمند است. یعنی شما با در دست داشتن تلفن همراه‌ خود در دورترین نقطه از کره خاکی، خواهید توانست ببینید که در محل خانه‌ی شما چه اتفاقی در حال افتادن است. این امر باعث ارامش بیشتر شما در طی سفر و دوری از محل زندگیتان خواهد بود.

روش اتصال دوربین مداربسته به موبایل

قبل از هر نکته لازم به ذکر است که پیشرفت تکنولوژی و ظهور پدیده‌ای به نام بستر اینترنت باعث این امر شده است که  بتوان از این جنبه هم  از ابزار نظارتی استفاه کرد. به طور ساده می‌توان گفت این عبارت به آن معناست که  نمایش و کنترل تصاویر دوربین مدار بسته از طریق مانیتور و گوشی‌های هوشمند. برای این امر شما نیازمند به تجهیزاتی هستید که به وفور یافت می‌شوند. این تجیزات در زیر آورده شده‌اند.

دستگاه DVR یا NVR
داشتن اینترنت در مکان ضبط تصویر

به جز این دو تجهیز شما نیاز به ابزار دیگری ندارید و صرفا هزینه اینترنت به حساب‌های شما افزوده خواهد شد.

برای اتصال این تصویر به دوربین خود گام‌های زیر را باید انجام دهید.

گام یک: متصل کردن دستگاه DVR به صفحه‌نمایش که بسته به نوع دستگاه با استفاده از کابل DGA و یا HDMI انجام می‌شود.
گام دوم: برای این کار باید دستگاه خود را تنظیم نمایید. این کار بسته به منوی هر دستگلاه متفاوت است اما در حالت کلی به شح زیر است. با مراجعه به setting و یا configuration دستگاه نمایه network را انتخاب نمایید. سپس گزینه obtain an address automatically یا مشابه‌ آن را خاموش کرده و ip را وارد نمایید. بعد از اضافه کردن ip اینترنت خود، apply یا گزینه save را انتخاب کنید. سپس دستگاه را یک‌بار خاموش‌ کنید.
گام سوم: انجام دادن تنظیمات روتر دستگاه DVR می‌باشد. برای این کار سیستم کامپیوتر را روشن کرده و به اینترنت متصل شوید. با استفاده از مرورگر اینترنت آدرس ip مرحله قبل را در نوار آدرس بنویسید. جهت فعال کردن صفحه روتر به رمز عبور و نام کاربری احتیاج خواهید داشت برای به دست آوردن این اطلاعات باید به قسمت port forwarding بروید و گزینه add new را بزنید و اطلاعات را وارد کنید. بعد از واردکردن این موارد تصویر دوربین مداربسته را روی صفحه‌نمایش می‌بینید. سپس کامپیوتر خود را خاموش‌کنید و موبایل خود را به شبکه اینترنت متصل کنید و نرم‌افزار مربوطه را نصب کنید. بعد از نصب برنامه نام کاربری و رمز عبور را وارد کنید بعد از اتمام این مراحل تصاویر دوربین مداربسته را بر روی موبایل خود مشاهده خواهید کرد.

ویژگی های انتقال تصویر دوربین مداربسته روی موبایل

این امر باعث ویژگی‌های زیادی است که در زیر آورده شده است.

کاهش میزان سرقت و خرابکاری توسط مشتریان و کارکنان
افزایش بهره‌وری کارکنان
فعال شدن سیستم هشداردهنده خطر به هنگام سرقت مسلحانه، ورود غیرمجاز، وقوع حادثه و… در گوشی موبایل
توانایی نظارت بر فعالیت افراد موجود در خانه و محل کار، از راه دور، مثل نظارت بر فعالیت کودکان و حیوانات خانگی
امکان چک کردن هشدارهای اشتباه ارسالی توسط سیستم مداربسته
ارسال اعلان روی گوشی موبایل در صورت بروز هرگونه رویداد از قبیل عبور از خط، اشیاء جامانده، اشیاء گم‌شده، تشخیص حرکت، تشخیص چهره و…
امکان بازپخش و پشتیبان گیری از تصاویر ضبط روی دستگاه
امکان ضبط فیلم یا ذخیره عکس از تصویر آنلاین
امکان تعریف چندین دستگاه در یک نرم‌افزار و کنترل چندین مرکز به‌طور هم‌زمان
امکان مکالمه صوتی با افراد حاضر در محل
امکان کنترل دوربین‌های گردان

سخن پایانی

انسان همیشه نیاز به امنیت را در هر مکانی نیاز دارد. با توجه به اینکه یکی از مهم ترین محل‌ هایی که باید امنیت داشته باشد محل زندگی اوست. که البته با توجه به رشد تکنولوژی و پیشرفت بستر اینترنت، این امکان به ما داده شده است تا از هر مکان به راحتی بتوانیم بر امور خانه و محل کارمان نظارت داشته باشیم و از هرگونه خطر و جرمی پیشگیری کنیم و حتی اگر اتفاقی افتاد بتوانیم جزییات آن را داشته باشیم تا بتوانیم به راحتی از پس پیگیری مشکل و بررسی و پیدا کردن راه حل آن برآییم.

شما اگر تا این لحظه دوربین مدار بسته برای خود تعبیه نکرده‌ اید در ابتدا در سریع‌ ترین زمان ممکن برای خود این سیستم را تهیه کنید و نگران هزینه‌ ی آن نباشید زیرا این سیستم از مشکلات و هزینه‌ های جبران ناپذیر زیادی جلوگیری می‌ کند و به نوعی سرمایه گذاری است. پس از تهیه این سیستم در صورت صلاح دید خود می‌ توانید اقدامات اتصال دوربین مداربسته به موبایل خود را انجام دهید و از امکان ارسال تصاویر به گوشی تلفن همراه خود سود ببرید.

One thought on “دانستنی هایی از اتصال دوربین مداربسته به موبایل

 1. بابک :

  سلام جناب مهندس من چند سالی هست دوربین برا منزل نصب کردم و خیلی مایلم روی گوشی داشته باشم ایا برا دستگاه من که آنالوگ و قدیمیه این امکان هست؟؟؟؟؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *