خرید دوربین مداربسته برای منزل، ضروت و راهنمای خرید

دوربین مداربسته در منزل ضرورت و راهنمای خرید
مدت زمان مطالعه مقاله دوربین مداربسته برای منزل: ۱۰ دقیقه

به دوربین مداربسته برای منزل نباید به عنوان یک هزینه اضافی نگاه کرد بلکه دوربین مداربسته میتواند یک سرمایه گذاری خوب برای خانه شما باشد. دوربین مداربسته می تواند هنگامی که در منزل نیستید چشم شما و شاهد وقایع و اتفاقات باشد. دوربین مداربسته می تواند خانه را برای خانواده شما امن تر کند و آرامش خاطر به همراه آورد.

فهرست مطالب
  • مقدمه

  • ضرورت استفاده از دوربین مداربسته در منزل

  • دوربین مداربسته مناسب برای منزل چه ویژگیهایی دارد؟

  • نکاتی برای نصب دوربین مداربسته در منزل

  • سخن پایانی

 

مقدمه

به دوربین مداربسته برای منزل نباید به عنوان یک هزینه اضافی نگاه کرد بلکه دوربین مداربسته میتواند یک سرمایه گذاری خوب برای خانه شما باشد. دوربین مداربسته می تواند هنگامی که در منزل نیستید چشم شما و شاهد وقایع و اتفاقات باشد. دوربین مداربسته می تواند خانه را برای خانواده شما امن تر کند و آرامش خاطر به همراه آورد.

نصب دوربین مداربسته در آپارتمان اجباری نیست، اما بهتر است به عنوان یک الزام قانونی برای ایمنی خود و خانواده در موردش فکر کنید. از آنجایی که آپارتمان با جمعیت بیشتری در ارتباط هستند، وجود یک سیستم امنیتی در این مکان ضروری است.  دوربین مداربسته در واقع مجموعه بی‌شماری از چشم‌هاست که برای امنیت خانه‌های ما ساخته‌شده است و چشم‌انداز وسیعی را پوشش می‌دهد.

از آنجا که درحال حاضر دوربین های مداربسته متنوع و با قابلیت های متفاوتی در بازار عرضه می شود انتخاب های زیادی پیش روی شماست، بنابراین پیدا کردن دوربین امنیتی مناسب کمی سخت به نظر می رسد.در این مقاله سعی شده با ارائه مطالب مفید به شما کمک کنیم تا یک تصمیم آگاهانه بگیرید و خانه خود را ایمن تر کنید.

ضرورت استفاده از دوربین مداربسته در منزل

دوربین های مداربسته در مشهد نوعی دوربین های تحت شبکه هستند که می تواند امنیت محل سکونت شما را به طرز چشم گیری افزایش دهد و این امر به جز ایجاد امنیت برای خانواده شما مزایای دیگری دارد که در ادامه به برخی از این مزایا اشاره خواهد شد.

افزایش امنیت و جلوگیری از وقوع جرم

اولین و مهمترین دلیل برای نصب دوربین مداربسته و سیستم های حفاظتی افزایش امنیت خانه و افراد خانواده می باشد. در گزارشی که در روزنامه سازندگی در شماره ۴۸۷ منتشر شده است سالانه ۷۶۰ هزار سرقت در یک سال اتفاق می افتد و این آمار هر ساله روبه افزایش می باشد.

در تحقیقات انجام شده مشخص گردیده منازل و اماکن فاقد سیستم های نظارتی و حفاظتی بیشتر مورد توجه سارقان می باشند. نصب سیستم های حفاظتی می تواند مانع جدی برای سارقان باشد و این به معنای حفاظت از منزل و اشیاء با ارزش خود و مصون ماندن خانه و خانواده در برابر سارقین و مزاحمان است.

مشاهده وقایع و اتفاقات گذشته در منزل DVR

دلیلی دیگری که می توان برای داشتن سیستم نظارت تصویری ذکر کرد قابلیت ذخیره تصاویر و باز پخش آنها می باشد و این امر امکان بررسی وقایع گذشته را فراهم خواهد کرد.

با بررسی وقایع گذشته می توان علل وقوع حوادث و اتفاقات مانند علت بروز خسارت به اتومبیل پارک شده در پارکینگ منزل را مشاهده کرد، در مجتمع های مسکونی که محیط های مشترک برای رفت آمد ساکنین مجتمع می باشد این امر می تواند از بروز سوء تفاهم ها جلوگیری کند. همچنین با شناسایی علت وقایع از بروز مجدد آنها جلوگیری کرد و در صورت بروز جرم وجود دوربین مداربسته می تواند در شناسایی مجرم موثر باشد.

مشاهده و کنترل منزل از راه دور

هنگامی که خانه نیستید هر لحظه که اراده کنید می توانید از طریق دوربین های مداربسته نصب شده در مکان های مختلف منزل وقایع داخل و یا پیرامون منزل را مشاهده کنید، اگر پرستار بچه دارید می توانید رفتارش را با فرزندان خود رصد کنید، همچنین با رصد فعالیت کودکان خود در منزل توسط دوربین مداربسته می توانید از وقوع حادثه های احتمالی جلوگیری کنید و در صورت بروز حادثه در لحظات اولیه از آن مطلع شوید.

با نصب دوربین مداربسته از ورود و خروج و یا حضور و عدم حضور اعضای خانواده می توانید مطلع شوید و از مراجعه کنندگان به منزل شما در صورت عدم حضور در منزل اطلاع پیدا کنید. با بررسی دوربین های نصب شده پیرامون منزل می توانید متوجه موارد مشکوک شده و از وقوع جرم و یا حادثه جلوگیری کنید.

احساس آرامش

افزایش امنیت و مشاهده و کنترل منزل توسط دوربین های نصب شده باعث کاهش استرس و نگرانی های بی مورد خواهد شد، در صورت بروز نگرانی برای اعضای خانواده می توانید با استفاده از ابزار نظارتی خود و مشاهده وضعیت اعضای خانواده نگرانی خود را رفع کنید. با کاهش استرس و نگرانی های بی مورد احساس آرامش خاطر خواهید کرد،با احساس آرامشی که کسب کرده اید میتوانید به امور روزمره زندگی خود رسیدگی کنید.

دوربین مداربسته مناسب برای منزل چه ویژگی هایی دارد؟

قبل از خرید دوربین مداربسته برای منزل باید با برخی از ویژگی های دوربین های مداربسته آشنا شوید و این امر کمک خواهد کرد سیستم نظارت تصویری درستی را برای منزل خود انتخاب کنید، با توجه به مکان نصب دوربین و انتظاری که از آن دارید این ویژگی ها متغییر خواهد بود، در ادامه به بررسی برخی از ویژگی های دوربین مداربسته که در هنگام خرید باید به آن توجه کنید خواهیم پرداخت.

زاویه دید دوربین مداربسته

با توجه به نوع و سایز لنز، زاویه دید دوربین مداربسته بین ۹۰ الی ۳۶۰ درجه متغییر خواهد بود. میدان دید دوربین با توجه به مکان نصب و فضایی که قرار است ناظر باشد می بایست انتخاب گردد. امروزه دوربین هایی با لنز متغیر و یا موتورایز در بازار موجود می باشد که قابلیت تنظیم زاویه دید آن فراهم است. همچنین دوربین های مداربسته با زاویه دید باز ۱۸۰ درجه و ۳۶۰ درجه نیز در بازار موجود است که در اصطلاح به آنها چشم ماهی ( Fish Eye) گفته می شود که با توجه به نیاز می توان از آنها استفاده کرد. هرچه زاویه دید دوربین باز تر باشد فضای بیشتری را می توان ناظر بود البته باید توجه داشت که تصویر اشیا و افراد نیز کوچک تر و جزئیات کمتری قابل مشاهده خواهد بود.

قابلیت دید در شب

چنانچه دوربین در فضایی نصب شده که در طی شب و یا هر زمان دیگری از نور کافی برخوردار نمی باشد باید از دوربین های دید در شب و یا در اصطلاح IR استفاده کرد. در دروبین های مداربسته دید در شب با توجه به طراحی دوربین از یک و یا تعدادی LED استفاده می گردد. این LED ها در طی شب و یا هنگامی که نور کافی در محیط نباشد با ساتع کردن نور مادون قرمز امکان ثبت تصاویر را برای دوربین فراهم خواهد کرد. تصاویر دریافتی در حالت دید در شب به صورت سیاه و سفید خواد بود.در هنگام تهیه دوربین های دید در شب باید به فاصله تحت پوشش نور مادون قرمز که با واحد متر مشخص می گردد توجه کرد.

وضوح و کیفیت تصاویر

وضوح و کیفیت دوربین مداربسته در دوربین های آنالوگ قدیم با TVL اندازه گیری می شد. در تکنولوژی های استفاده شده  در دوربین های امروزی کیفیت دوربین های مداربسته با پیکسل مشخص می گردد. یک دوربین می تواند بین ۱ تا ۱۸ مگاپیکسل کیفیت داشته باشد.که با توجه به مکان نصب دوربین و کیفیت مورد نیاز می بایست نوع دوربین انتخاب گردد.باید توجه داشت هرچه کیفیت دوربین افزایش پیدا کند میزان فضای ذخیره سازی مورد نیاز و پهنای باند مصرفی افزایش پیدا کرده و این امر بروی قیمت تمام شده تاثیر خواهد داشت.

عملکرد دوربین مداربسته در فضاهای کم نور

کمترین مقدار نوری که دوربین مداربسته بدون در نظر گرفتن قابلیت دید در شب می تواند تصاویر محیط را دریافت کند با لوکس نوری اندازه گیری می شود. هرچه لوکس نوری دوربین پائین تر باشد دوربین می تواند در نور کمتر تصاویر محیط را در دریافت کند. چنانچه دوربین در محیط با نور کم نصب می گردد توجه به این ویژگی اهمیت خواهد داشت.

قابلیت تصحیح نور

هنگام نصب دوربین مداربسته در منزل ممکن است جهت دوربین رو به نور مانند پنجره حیاط قرار گیرد. در این صورت اگر دوربین قابلیت تصحیح نور را نداشته باشد، اجسام و یا افرادی که بین دوربین و پنجره قرار می گیرند به صورت یک جسم تیره دیده می شوند و در این شرایط امکان تشخیص جزئیات مانند چهره اشخاص امکان پذیر نیست. برای حل چنین مشکلاتی باید از دوربین های دارای WDR استفاده کرد. BLC و HLC نیز از ابزارهای تصحیح نور در دوربین های مداربسته می باشند.

قابلیت ضبط صدا به همراه تصاویر

در صورتی که نیاز به ضبط صدا همراه تصاویر می باشد باید دوربین مداربسته ای را انتخاب کرد دارای میکروفن بوده و قابلیت ضبط صدا را دارا باشد .برای دوربین های فاقد میکروفن می توان میکروفن را به صورت جداگانه نصب نمود البته باید توجه داشت محدودیت های در نصب میکروفن در این حالت می باشد. همچنین باید در نظر داشت نصب میکروفن در مکان های مشترک با سایر ساکنین مجتمع باید با اطلاع و رضایت آنها انجام شود در غیر این صورت ضبط صدا جرم تلقی خواهد شد.

مدت زمان نگهداری تصاویر ضبط شده

از نکاتی که هنگام خرید دروبین مداربسته باید به آن توجه کرد حافظه و مقدار فضای ذخیره سازی برای تصاویر است. محاسبه مقدار فضای مورد نیاز برای نگهداری تصاویر با توجه به کیفیت و تعداد دوربین و مدت زمان مورد نیاز برای نگهداری تصاویر انجام می شود. سیستم های نظارت تصویری از فرمت های مختلفی برای ذخیره سازی تصاویر مانند H264 و یا H265 استفاده می کنند. هنگام خرید به فرمت و فضای قابل پشتیبانی برای ذخیره سازی تصاویر می بایست توجه کرد. نگهداری تصاویر ذخیره شده برای یک ماه می تواند ایده آل باشد.

اندازه و شکل ظاهری دوربین مداربسته برای منزل

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت اندازه و نوع دوربین مداربسته می باشد. این تصور که هرچه دوربین مداربسته بزرگتر باشد دوربین بهتری خواهد بود تصور غلطی است. دوربین های مداربسته در اشکال و اندازه های متفاوتی تولید می شود، شما می توانید از دوربین های کوچکتر و با ظاهری جذابتر برای خانه خود استفاده کنید. در محیط های داخلی و در قسمت هایی که امکان نصب بروی سقف می باشد می تواند از دوربین های سقفی (Dome) و برای فضا های باز و نصب روی دیوار از دوربین های پایه دار (بولت Bullet) استفاده کنید.

قابلیت نصب دوربین مداربسته در فضاهای باز منزل

دوربین های مداربسته با توجه به قابلیت نصب در فضاهای مختلف به دو دسته فضای خارجی یا  فضای باز و در اصطلاح Outdoor و فضای داخلی و یا فضای بسته و در اصطلاح Indoor تقسیم بندی می شوند.

دوربین های فضای باز معمولا ضد آب و ضد ضربه بوده و از قابلیت دید در شب و سنسورهای حرکتی خوبی برخوردار هستند و معمولا جهت نصب در فضای های خارج از منزل و برای نظارت بر فضای پیرامونی منزل استفاده می گردند. دوربین های فضای داخلی معمولا نسبت به دوربین های فضای باز از حفاظت پائین تری در مقابل آب و ضربه برخوردار هستند.

قیمت تمام شده دوربین مداربسته برای منزل

قبل از پاسخ به اینکه قیمت دوربین مداربسته برای منزل چه مقدار خواهد شد باید برند، نوع و تعداد دوربین مداربسته، مقدار زمان لازم برای نگهداری تصاویر و برخی شرایط دیگر مشخص گردد چرا که تمامی این آیتم ها بر قیمت تمام شده موثر خواهد بود.

می توان از دوربین های بیسمی که قابلیت نصب کارت حافظه بروی خود دارند استفاده کرد. استفاده از این نوع دوربین ها قیمت تمام شده را با حذف دستگاه و فضای ذخیره سازی متمرکز قیمت تمام شده را کاهش خواهند داد، البته معایبی نیز به همراه خواهند داشت از جمله محدودیت نگهداری تصاوریر ذخیره شده، حفاظت و امنیت پائین تر و عدم اطمینان به کارکرد مداوم از جمله معایب این نوع دوربین های مداربسته می باشد.

دوربین های AHD از قیمت پائین تری نسبت به دوربین های HDCVI و دوربین های تحت برخوردار می باشد، این نوع دوربین ها با ارائه کیفیت قابل قبول و قیمت مناسب انتخاب خوبی برای محل سکونت خواهد بود. اگر بودجه بیشتری دارید و به دنبال کیفیت بهتری هستید بدین منظور می توانید از دوربین های HDCVI و یا دوربین های تحت شبکه که کیفیت بهتری دارند را نیز در لیست انتخاب خود قرار دهید.

نکته مهم اینجاست که  استفاده از دوربین های مداربسته گران قیمت همیشه موثر نخواهد بود، بلکه با طراحی و جانمایی صحیح و انتخاب دوربین مداربسته براساس نیاز است که می تواند یک سیستم نظارت تصویری کارا برای منزل داشته باشید

نکاتی برای نصب دوربین مداربسته در منزل

در ادامه نحوه استفاده بهتر از سیستم های نظارت تصویری آورده شده است تا بتوانید از خانه خود بهتر محافظت کنید.

دوربین های مداربسته را در چه محل هایی از منزل نصب کنیم

انتخاب مکان مناسب برای دوربین های امنیتی منزل به چیدمان خانه شما بستگی دارد. با این حال چند بخش اصلی که از سایر مناطق برای پوشش دادن آنها اهمیت بیشتری دارند در ادامه ذکر خواهد شد.

جهت حفاظت موثر از منزل باید ورودی ها و خروجی های منزل توسط دوربین نظارت تصویری کنترل شود، با نصب دوربین در محل های ورودی مانند درب های ورودی و راه پله ها می توانیم ورود و خروج افراد به منزل را کنترل کنیم. پنجره ها مخصوصا پنجره های طبقه همکف و مشرف به خیابان نیز باید تحت پوشش دوربین های مداربسته قرار بگیرد.

از جاهای مهم دیگری که باید دوربین مداربسته نصب شود محل نگهداری اشیاء با ارزش مانند جواهرات و یا محل نگهداری گاو صندوق است تا بتوانیم دسترسی افراد به اموال با ارزش خود را کنترل و از آنها محافظت کنیم.

محیط بیرونی مانند حاشیه خیابان و درب اصلی ورودی منزل از جاهای مهم جهت نصب دوربین مداربسته می باشد. با نصب دوربین مداربسته در محیط پیرامونی می توان موارد مشکوک مانند پرسه زنی در محیط منزل را شناسایی کنیم. هم چنین تصاویر این دوربین ها در شناسایی مجرم و سارقان موثر خواهند بود.

مکانهای مشترک در مجتمع های مسکونی که محل تردد افراد مختلف است از موارد دیگر برای نصب دوربین مداربسته می باشد.

استفاده از دوربین های مداربسته بیسیم برای منزل

ارسال تصاویر دوربین مداربسته در دوربین های بیسیم از طریق امواج وای فای صورت می گیرد و بنابراین نیازی به کابل کشی تا محل دستگاه ذخیره ساز برای مانیتور و ذخیره تصاویر نمی باشد. و این امر باعث کاهش هزینه های راه اندازی و رهایی از دردسرهای کابل کشی خواهد شد.

اما از طرفی سیستم های نظارت تصویری با سیم از امنیت بیشتری نسبت به دوربین های بی سیم برخوردار می باشند، چرا که امکان ایجاد اختلال و یا دسترسی به تصاویر دوربین های مداربسته بی سیم می باشد.

با توجه به معایب و مزایای دوربین های بی سیم توصیه می شود اگر امکان کابل کشی فراهم است و نیاز به جا به جایی دوربین های مداربسته ندارید بهتر است از کابل برای دوربین های خود استفاده کنید.

اما چنانچه مستاجر هستید و امکان جا به جایی دوربین های مداربسته وجود دارد و یا کابل کشی پر دردسر را دارید می توانید از دوربین های بی سیم با رعایت نکات امنیتی استفاده کنید.

دوربین های مداربسته خود را مخفی نکنید

برای مخفی سازی دوربین های مداربسته خود مخصوصا دوربین هایی که در فضای خارج منزل نصب می کنید خود را زحمت ندهید. نمایان بودن دوربین های مداربسته خود عامل بازدارنده برای سارقان می باشد. اکثر سارقان قبل از سرقت مکان مورد نظر خود را از لحاظ سیستم های حفاظتی مورد بررسی قرار می دهند و منازل و امکانی که مجهز به سیستم های حفاظتی است کمتر مورد توجه آنها قرار می گیرد.

قابلیت تشخیص حرکت دوربین مداربسته را فعال کنید

اکثر دوربین های مداربسته قابلیت تشخیص حرکت دارند و با تشخیص حرکت می تواند فعالیت هایی را برنامه ریزی کرد .مانند ضبط تصاویر در صورت تشخیص حرکت، ارسال ایمیل و یا فعال سازی سیستم هشدار از جمله فعالیت هایی است که با فعال سازی قابلیت تشخیص حرکت برای دوربین های مداربسته منزل می توانید انجام دهید.

هنگامی که ضبط تصاویر زمانی صورت گیرد که حرکتی مشاهده شده دیگر نیاز نیست هنگام بازبینی فیلم ها تمام ۲۴ ساعت شبانه روز را مشاهده کنید و در زمان بازبینی صرفه جویی خواهد شد.همچنین فضای ذخیره سازی تصاویر کاهش پیدا خواهد کرد.

دقت تشخیص حرکت در دوربین های مختلف متفاوت است، برخی دوربین ها قابلیت تفکیک حرکت شاخه های درخت و یا حیوانان خانگی را از حرکت انسان و وسایل نقلیه دارا می باشند.

از برق اضطراری برای دوربین های مداربسته خود استفاده کنید

برای داشتن یک سیستم نظارت تصویری کارآمد در منزل و در زمانهای بحران استفاده از سیستم برق اضطراری امری اجتناب ناپذیر است. قطع برق منزل شما به هر دلیلی از جمله موارد عمدی مانند قطع برق توسط سارقان ام محتمل است و در صورت نبودن برق اضطراری سیستم نظارت تصویری شما از کار خواهد افتاد و این در مواقع بحران و وقوع جرم امری ناگوار خواهد بود.

امنیت دوربین های مداربسته خود را فراهم کنید

اگر دوربین های مداربسته منزل شما به اینترنت متصل است امکان دسترسی فرد و یا افرادی به تصاویر دوربین های مداربسته شما امکان پذیر است. اگر کسی بتواند به تصاویر دوربین های شما دسترسی پیدا کند احتمالا عواقب بدی در انتظار شما خواهد بود، مانند افشای تصاویر خصوصی شما در اینترنت و یا باج گیری توسط مجرمان.

برای در امان بودن از دسترسی غیر مجاز به دوربین های نظارتی منزل می توانید به مقاله ای در باره امنیت دوربین های مداربسته که به زودی در این سایت منتشر خواهد شد مراجعه کنید.

از چه برند دوربین مداربسته برای منزل استفاده کنیم

یک از مولفه های مهم برای داشتن سیستم نظارت تصویری کار آمد استفاده از برند های مطرح بازار است، برندهای زیادی در بازار دوربین های مداربسته با ویژگیهای متنوع وجود دارد که می تواند انتخابی برای محل سکونت شما باشد.اما برندی برای منزل شما مناسب است  که محصولات آن بتواند نیاز های کنونی و نیازهای احتمالی شما در آینده را پاسخ گو باشد و همچنین خدمات پس از فروش خوبی در حوزه سخت افزاری و نرم افزاری ارائه بدهد.

از دیگر نکات مهم در انتخاب برند سازگاری دوربین های مداربسته  با سایر محصولات حفاظتی مانند اعلام حریق، سیستم های کنترل تردد و … می باشد. همچنین دارا بودن نرم افزارهای موبایلی و غیر موبایلی از نکات دیگری است که باید به آن توجه کرد.

 

سخن پایانی

انتخاب یک دوربین مداربسته برای منزل با توجه به تنوع برندها و محصولات موجود در بازار و همچنین وجود محصولات بی کیفیت و فاقد برند معتبر در بازار کار کمی سختی می باشد.

چنانچه سیستم نظارت تصویری خوبی برای منزل خود استفاده نکنید و یا از سرویس های تعمیر و نگهداری بهره نمی برید این به منزله دور ریختن پول و سرمایه خود است. یک سیستم نظارت تصویری و یا سیستم حفاظتی مانند بیمه حوادث می ماند که تا مدت ها ممکن است از آن استفاده نکنید. ضرورت وجود دوربین مداربسته در هنگام بروز حوادث مشخص می شود.

هنگامی که از سیستم نظارت تصویری نا مرغوب و یا نا متناسب استفاده می کنید، در مواقعی که نیاز به تصاویر آنها می باشد احتمال مواجه شدن با تصاویر بی کیفیت و یا عدم ثبت تصاویر وجود دارد.

و توصیه آخر: اگر همچنان برای تهیه سیستم های نظارتی و حفاظتی منزل خود تردید دارید بهتر است قبل از اقدام به خرید حتما از نظر متخصصان استفاده کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *