برقکار سیار چگونه اتصالی برق را پیدا می کند؟

برقکار سیار چگونه اتصالی برق را پیدا می کند؟

آتش سوزی در ساختمان ها خبر مهمی است که هر از چندگاهی در اخبار می شنویم. واقعه ای که بیشتر در اثر اتصال سیم های برق به وجود می آید و خیلی ساده توسط یک برقکار سیار یا سیم کش ماهر قابل رفع شدن است. در صورت وجود مشکل باید در سریعترین زمان ممکن نسبت به رفع اتصالی برق ساختمان اقدام کرد. این موضوع آن قدر جدی است که حتی وجود یک جرقه ناچیز در سیم کشی برق می تواند حوادث جبران ناشدنی به همراه داشته باشد.

برای جلوگیری از سانحه در تابلو برق ساختمان فیوزی نصب شده است که توصیه می شود در صورت بروز هر مشکلی برای جلوگیری از اتصالی برق ساختمان، فیوز خود به خود برق را قطع کنید و هرچه سریع تر با یک برقکار سیار تماس گرفته تا رفع مشکل را به عهده یک متخصص بگذارید. گرچه به هیچ وجه توصیه نمی شود خود دست به کار شوید و کار را به برق کار سیار بسپارید ولی برای پیدا کردن منبع مشکل در سیم کشی می توانید این موارد را در سایت رایمون بررسی کنید:

تعویض سیم کشی فرسوده برق ساختمان

از آنجا که روکش سیم های برق هم به مرور زمان دچار فرسودگی می شوند، یکی از ساده ترین راهکارهای یک برقکار سیار برای رفع اتصالی برق ساختمان تعویض سیم کشی فرسوده ساختمان است. به تجربه می توان گفت علت اصلی اتصالی در ساختمان های قدیمی اغلب سیم های فرسوده و پوسیده برق است. یکی از نشانه های آن کمک و زیاد شدن نور روشنایی و مدام قطع شدن فیوز  است که باید به یک برقکار سیار ماهر گزارش دهید.

رفع اتصالی سیم کشی ساختمان

اتصالی اغلب در سیم های مدار سیم کشی ساختمان اتفاق افتاده و پیدا کردن علت آن کمی وقت می خواهد گاهی سیستم سیم کشی فرسوده بوده و سیم هایی که روکش آن پوسیده یا آب شده اند موجب اتصالی می شوند. با این حال احتمال وجود اشکال و اتصال در سیستم وسایل برقی خانگی نیز وجود دارد. همین طور سیم های رابط، تجهیزات سیم کشی برق ساختمان و خیلی موارد دیگر هم می توانند باعث اتصالی در برق ساختمان شوند.

بررسی خرابی فیوز

وقتی که فیوز آسیب ببیند یا از نوع بی کیفیت آن باشد، قادر به پشتیبانی از جریان برق در سیم کشی ساختمان نیست. گاهی هم فیوز آمپر کمتری دارد و تحمل بار الکتریکی اضافی را ندارد. به هر حال اگر مشکل از فیوز باشد باید آن را تعویض کنید. فیوز معمولا تعمیر نمی شود و تعویض فیوز تنها راه برای حل مشکل است. اما اگر فیوز سالم باشد برق کار سیار معمولاً به دنبال منبع اتصال سیم کشی در جایی دیگر خواهد بود.

روشنایی ساختمان را چک کنید

کلیدهای روشنایی در پاره ای مواقع منشا اصلی اتصالی هستند و برق کار سیار برای رفع مشکل اتصالی برق ساختمان معمولا همه لامپ ها و منابع روشنایی را خاموش می کند. سپس با وصل کردن فیوز می شود متوجه خرابی در کلیدهای روشنایی شد. برق کار سیار در صورتی که فیوز نپرید اطمینان حاصل می کند که سیستم روشنایی ساختمان مشکل دارد. پس در این مرحله با روشن کردن جداگانه کلیدها می شود کلید روشنایی  خراب را پیدا کرد و اقدام به تعویض آن نمود.

پیدا کردن منبع اتصالی در سیم کشی ساختمان

معمولا برقکار سیار برای رفع اتصالی برق ساختمان همه موارد را یک به یک بررسی می کند. ابتدا همه لوازم برقی را از پریز برق جدا می کند. سپس با روشن کردن فیوز، احتمال خرابی در این وسایل را بررسی می کند. اگر فیوز پس از روشن شدن دیگر نپرید یا قطع نشد، مشخص است که مشکل از یکی از وسایل برقی خانگی است. برعکس اگر بلافاصله فیوز قطع شد مشکل را باید از جای دیگری جستجو کرد. سعی کنید با حفظ آرامش و راهنمایی برق کار سیار به او در رسیدن به منشا مشکل کمک کنید.

پیدا کردن منبع اتصالی در تابلو برق

راه دیگر آن است که فیوزهای داخلی ساختمان را قطع کرده و فیوز اصلی کنتور برق ساختمان را روشن کنید. یادتان باشد برای سلامتی خودتان به تنهایی دست به این کار نزنید. اگر اتصال در سیم ورودی تابلو برق ساختمان باشد فیوز خواهد پرید و برق ساختمان قطع خواهد شد. در این حالت رفع اتصالی برق ساختمان ساده است زیرا علت اتصال را پیدا کرده اید و کمک گرفتن از یک متخصص خدمات فنی برق یا همان برقکار سیار می تواند مشکل را برای شما حل کند. گاهی وقت ها لازم است تک تک فیوزها را جداگانه بررسی کنید که اگر منبع اتصال برق در مدار یکی از فیوزها باشد آن را پیدا کنید.

پیدا کردن منبع اتصالی در تابلو برق

چک کردن سیم کشی برق پریز

اگر منشا اتصالی کلیدهای روشنایی نبود با بررسی پریزهای برق، می توان منبع اتصالی را تست کرد. در این حالت برقکار سیار با استفاده از فازمتر و چک کردن تک تک پریزها، پریز خراب را پیدا می کند. گاهی پیچیدگی سیم های دور هم علت اتصالی در پریز برق ساختمان است. یادتان باشد برای تعویض پریز یا سیم های اتصالی کرده هرگز بدون کمک برق کار متخصص وارد عمل نشوید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *