دوربین مداربسته خورشیدی چیست و چه مزایایی دارد؟

دوربین مداربسته خورشیدی
مدت زمان مطالعه مقاله دوربین مداربسته خورشیدی: ۱۰ دقیقه

رشد جمعیت کشور در طی سال‌های اخیر، باعث شده است تا احساس نیاز به آرامش و امنیت بیشتر از قبل خود را بروز دهد. سیستم‌های نظارتی و امنیتی، مانند دوربین‌های مداربسته، دزدگیرهای اماکن و سایر سیستم‌های امنیتی باعث شده‌اند تا از نگرانی‌های مردم کاسته شود و احساس آرامش و امنیت را تجربه کنند. به علاوه دوربین‌های مداربسته (دوربین مداربسته خورشیدی و..) راهکار بسیار مناسبی برای جلوگیری از آسیب‌های جانی و مالی هستند که امروزه احساس نیاز به آرامش و امنیت از اصلی‌ترین دلیل استفاده از دوربین‌های مداربسته شده است و در همه جای دنیا این تکنولوژی به کار گرفته شده است.

 

مقدمه

رشد جمعیت کشور در طی سال‌های اخیر، باعث شده است تا احساس نیاز به آرامش و امنیت بیشتر از قبل خود را بروز دهد. سیستم‌های نظارتی و امنیتی، مانند دوربین‌های مداربسته، دزدگیرهای اماکن و سایر سیستم‌های امنیتی باعث شده‌اند تا از نگرانی‌های مردم کاسته شود و احساس آرامش و امنیت را تجربه کنند. به علاوه دوربین‌های مداربسته (دوربین مداربسته خورشیدی و..) راهکار بسیار مناسبی برای جلوگیری از آسیب‌های جانی و مالی هستند که امروزه احساس نیاز به آرامش و امنیت از اصلی‌ترین دلیل استفاده از دوربین‌های مداربسته شده است و در همه جای دنیا این تکنولوژی به کار گرفته شده است.

دوربین‌های مداربسته انواع مختلفی دارند که هر روز شرکت‌ها به دلیل جذب مشتری بیشتر، خدمات و فناوری‌های بروزتر و متنوع‌تر در اختیار مشتری‌ها قرار می‌دهند تا با متنوع کردن گذینه‌های خرید محصولات و خدمات، تعداد مشتری بیشتری هم جذب کنند. ترکیب انرژی‌های نو و دوربین‌های مداربسته از پیشرفت‌های چشم‌گیر بازار دوربین مداربسته در سطح جهان و ایران شده است زیرا استفاده از پنل‌های خورشیدی بهترین روش برای پاسخ‌گویی به توان لازم دوربین‌های مداربسته با توجه به مصرف کم، برق دائمی و غیر وابسته است.

را‌ه‌ اندازی تمامی سیستم‌های امنیتی از جمله دوربین‌های مداربسته نیازمند انرژی (برق) می‌باشد که در بعضی از مناطق به دلیل در دسترس نبودن و یا بالا بودن هزینه‌های انتقال برق از نصب این سیستم امنیتی صرف نظر شده است، اما امروزه می‌توان با کمترین هزینه نسبت به انتقال خطوط برق با استفاده از تجهیزات خورشیدی، دوربین‌های مداربسته خورشیدی را راه‌اندازی کرد و حس امنیت و آرامش را به ارمغان آورد. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات جامع‌تری را در مورد دوربین‌های مداربسته خورشیدی در اختیار شما قرار دهیم.

دوربین مداربسته خورشیدی چیست؟

دوربین‌های مداربسته خورشیدی از جمله دوربین مداربسته در مشهد هستند که در مکان‌هایی که امکان کشیدن کابل و برق رسانی وجود ندارد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. زیرا در دوربین مداربسته خورشیدی انرژی مورد نیاز از طریق پنل خورشیدی تامین می‌شود و همچنین سیستم‌های خورشیدی مستقل از شبکه off grid می‌تواند، انرژی مورد نیاز تمامی سیستم‌های امنیتی (کوچک یا بزرگ) از جمله دوربین‌های مداربسته را تامین کند. از آن‌جایی که عملکرد و کارایی دوربین‌ها ارتباط مستقیم با ولتاژ برق تامین کننده منبع آن دارند، باید منبع تغذیه (پنل تامین کننده ولتاژ) را مطابق با دوربین تهیه کرد تا ولتاژ مناسبی از برق برای آن تامین شود و بتوان از برق تولید شده به صورت ۲۴ ساعته استفاده کرد.

برای این‌که دوربین‌های مداربسته خورشیدی در هنگام شرایط آب و هوایی خاص و یا در شب و تاریکی که نور خورشید نیست بتواند عملکرد لازم را داشته باشد، یک منبع تغذیه پشتیبان برای جایگزینی در نظر گرفته شده است. این منبع تغذیه، انرژی خورشیدی را ذخیره می‌کند و در هنگام نیاز ولتاژ مورد نیاز دوربین را تامین می‌کند و باعث می‌شود که دوربین در شرایط خاص آب و هوا از کار نیفتد. البته باید توجه داشت که برای عملکرد مناسب این دوربین مداربسته در شب، باید از دوربین مداربسته دید در شب بهره گرفت.

بدون سیم بودن دوربین‌های مداربسته خورشیدی، استفاده از آنها را در فضای داخلی و فضای بیرون راحت‌تر کرده است زیرا اکنون بدون نیاز به پریز برق دوربین را در هر نقطه‌ای که مد نظرتان است می‌توانید قرار دهید. این دوربین‌های مداربسته از هر نظر مستقل عمل کرده و با خرید یک دوربین مخفی سیم‌کارتی، دیگر برای انتقال تصویر دوربین نیازی به تهیه مودم نیست. این دوربین می‌تواند از وای فای هات اسپات ایجاد شده توسط دوربین استفاده کند و دیگر تجهیزات ارتباط بی‌سیم مانند تلفن همراه، رایانه را به این نقطه اتصال مرتبط کند تا از این طریق آنها نیز بتوانند از اینترنت ایجاد شده استفاده کنند.

دوربین مداربسته خورشیدی چگونه کار می‌کند؟

دوربین‌های مداربسته خورشیدی از پنل‌های خورشیدی درجه بالا استفاده می‌کنند تا اشعه‌های خورشیدی را جذب کنند و نور خورشید را به جریان مستقیم (DC) تبدیل کنند، به همین منظور باید در برابر نور مستقیم خورشید قرار گیرند. سپس جریان مستقیم را به جریان متناوب (AC) تغییر می‌دهند که برای استفاده از باتری‌های خورشیدی و دوربین‌های امنیتی IP می‌تواند به طور مداوم استفاده شود. بهره‌وری از این دوربین‌ها در روزهای بارانی کاهش می‌یابد، اما باران یک راه‌حل برای تمیز کردن بدون هزینه از پنل خورشیدی برای دوربین‌های امنیتی است.

دوربین‌های مداربسته خورشیدی بهترین گذینه برای ضبط فیلم‌های فعال شده بدون هیچ هزینه اشتراکی روی کارت SD می‌باشد و شما می‌توانید این فیلم‌ها را با سنسورهای حرکتی ذخیره شده در کارت حافظه از طریق تلفن‌های خود پخش و مشاهده کنید. از روش‌های جایگزین، ذخیره ویدیوهای دوربین‌های مداربسته خورشیدی در سرویس ابری است، که از این طریق می‌توانید به اطلاعات خود از هر نقطه از دستگاه تلفن همراه دارای اتصال به اینترنت دسترسی پیدا کنید. و نیز دوربین‌های مداربسته با انرژی خورشیدی WiFi با سنسور حرکت می‌توانند هنگام اتصال اینترنت به شما هشدارهای فوری ارسال کنند.

اگر در جایی که دوربین را‌ه‌اندازی شده است به اینترنت دسترسی ندارید نگران نباشید زیرا دوربین‌های امنیتی خورشیدی با کارت SD می‌توانند رویدادهای تشخیص حرکت را حتی بدون WiFi بر روی صفحه ثبت کند. اما اگر می‌خواهید که تصاویر را به صورت آنلاین از دوربین مداربسته خورشیدی دریافت کنید، اتصال به اینترنت ضروری است. توجه داشته باشید که معرفی دوربین‌های امنیتی سلولی خورشیدی باعث شده است تا آنها بر روی داده‌های سلولی ۳G و یا ۴G کار ‎‌کنند و نیز طراحی شده‌اند تا در مکان‌هایی بدون اینترنت سخت‌افزاری و WiFi عمل کنند.

مزایای استفاده از دوربین‌ مداربسته خورشیدی

نیاز به آرامش و امنیت شما نباید برای طبیعت چالش ایجاد کند زیرا این نقطه جایی است که دوربین‌های مداربسته خورشیدی وارد عمل می‌شوند. دوربین مداربسته خورشیدی برای نظارت بر مکان‌های خارج از شبکه مانند مکان‌های ساخت و ساز، انبارها، مزارع، خانه‌های روستایی و … بسیار کارآمد می‌باشد و از مهم‌ترین مزایای استفاده از دوربین‌های مداربسته خورشیدی کم کردن هزینه‌های برق است. در ادامه با ما همراه باشید تا به سایر مزایای دوربین مداربسته خورشیدی که از آن انتظار می‌رود اشاره کنیم.

مراقبت و نگهداری کمتر دوربین مداربسته خورشیدی

دوربین‌های مداربسته خورشیدی در مقایسه با سایر دوربین‌ها به مراقبت و نگهداری زیادی نیاز ندارند و تنها کافیست شما در فواصل زمانی مشخص به این دوربین‌ها رسیدگی کنید.

سازگار با محیط زیست

با استفاده از نور خورشید تجدیدپذیر، دوربین‌های خورشیدی به محیط زیست آسیب نمی‌زنند زیرا این دوربین‌ها از طریق نور خورشید انرژی خود را دریافت می‌کنند و باتری آن‌ها شارژ می‌شود. همین امر سبب می‌شود تا باتری‌ها کمتر دور ریخته شوند و آلودگی ایجاد نشود.

آسان برای نصب و حرکت دوربین مداربسته خورشیدی

دوربین‌های مداربسته خورشیدی به سرعت و به سادگی در هر مکانی که مورد نظر شماست، قابل نصب است. زیرا برای نصب نیاز به اجرای هیچ‌گونه کابل و سیم‌کشی ندارید، که کاملا یک گزینه امنیتی مقرون به صرفه است. همچنین می‌توانید این دوربین‌ها را در صورت نقل مکان به راحتی حرکت دهید و در جای جدید دوباره مورد استفاده قرار دهید و حرکت آنها مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند.

انعطاف‌پذیری در مکان نصب

دوربین مداربسته خورشیدی نیاز به هیج گونه کابل و شبکه برق ندارد و شما می‌توانید این دوربین‌ها را در برنامه‌های نظارتی مختلف و در تمام محیط‌های چالش برانگیز جغرافیایی با خیال راحت این پنل‌ها را بیرون از محیط خانه نصب و راه‌اندازی کنید و تصاویر را ثبت کنید.

عمر طولانی باتری

دوربین‌های مداربسته خورشیدی که توسط پنل خورشیدی شارژ می‌شوند، عمر باتری طولانی‌تری دارند و اکثر تولید کنندگان پنل‌های خورشیدی، ۲۵ سال گارانتی استاندارد را ارائه می‌دهند یعنی به این معنی می‌باشد که پنل خورشیدی برای دوربین‌های مداربسته می‌تواند بدون ۲۵ درصد قدرت کمتر از ۸۰ درصد تولید کند.

نظارت شبانه‌ روزی دوربین مداربسته خورشیدی

دوربین‌های مداربسته‌ای که دارای پنل خورشیدی هستند می‌توانند توسط باتری‌های قابل شارژ در شب، زمانی که نور خورشید نیست ، به صورت شبانه‌روزی تصاویر را برای شما ثبت کنند.

تجهیزات دوربین مداربسته خورشیدی و نصب آن

وسایل مورد نیاز برای نصب و راه‌اندازی دوربین مداربسته خورشیدی، پنل خورشیدی به تعداد و آرایش لازم، یک شارژ کنترلر خورشیدی، یک باتری خورشیدی و یک دوربین مداربسته است که پنل خورشیدی جدا از دوربین روبروی خط استوا در بهترین حالت در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد. طبق تجربه‌های کسب شده بهترین حالت برای قراردادن پنل‌های خورشیدی در جهت جنوب و انتخاب شیب ایده‌آل است و این اهمیت دارد که باتری شما قبل از سوییچ شدن به برق خورشیدی کاملا شارژ باشد.

تجهیزات دوربین مداربسته خورشیدی شامل دستگاه NVR  وایرلس، دوربین مداربسته دید در شب بی‌سیم (وایرلس)، سولار پنل خورشیدی، کنترل کننده شارژ، منبع ذخیره انرژی، کانکتور و باکس پلی کربنات IP65 می‌باشد. همچنین برای انتقال تصویر و برق دوربین در دوربین مداربسته خورشیدی نیازی به کابل‌کشی نیست زیرا این سیستم برق مورد نیاز خود را از پنل خورشیدی تامین می‌کند. ممکن است نصب دوربین مداربسته خورشیدی کار راحتی به نظر برسد اما نصب غیراصولی این تجهیزات می‌تواند، مشکلات جدی را به همراه داشته باشد.

از مهم‌ترین مرحله نصب دوربین مداربسته انتخاب محلی مناسب برای نصب پنل است، پنل باید در جهتی نصب شود که انرژی خورشیدی را به طور تمام و کمال دریافت کند و در اختیار دوربین قرار دهد. چرا که از این طریق سلول‌های خورشیدی به جریان برق تبدیل شده و انرژی مورد نیاز دوربین مداربسته را تامین می‌کند. هنگام نصب دوربین مداربسته خورشیدی باید به ضدآب یا نبودن دوربین، مقاوم بودن در برابر رطوبت توجه داشته باشید. لازم است گفته شود که هر چقدر دوربین مداربسته خورشیدی نصب راحت‌تری داشته باشد، تکنسین و نصاب با دقت بیشتری می‌تواند آن را راه‌اندازی کند.

سخن پایانی

به عنوان سخن آخر توصیه می‌کنیم که دوربین‌های مداربسته و لوازم جانبی آن را فقط از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود. همچنین قبل از خرید دوربین، باید تمام جوانب را بسنجید و از کسانی که از دوربین‌های مداربسته استفاده کردند مشورت بگیرید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. بهتر است قبل از خرید و انتخاب نوع دوربین ابتدا دوربین‌های مختلف را با هم مقایسه کنید و با توجه به موقعیت جغرافیایی و مکان نصب دوربین اقدامات لازم را به عمل آورید تا سپس دوربین شما توسط فرد متخصص نصب و راه‌اندازی شود.

در دنیای پر دغدغه امروز هر فردی دنبال راهی برای رسیدن به آرامش است و تمام انسان‌ها قصد دارند به بهترین وجه از دارایی‌ها و اموال خود محافظت کنند و مهم‌تر از آن برای خودشان، خانواده، کارکنان و … محیطی امن و مطمئن فراهم کنند. نصب و راه‌اندازی دوربین های مداربسته به شما این امکان را می‌دهد تا این آرامش و اطمینان را با هر عنوانی که می‌خواهید، به دست آورید. از امکانات دوربین‌های مداربسته خورشیدی این است که شما می‌توانید از راه دور به تصاویر دوربین‌ها دسترسی داشته‌ باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *