چندین نکته در رابطه با دوربین مدار بسته ضد آب

دوربین مدار بسته ضدآب
مدت زمان مطالعه مقاله چندین نکته در رابطه با دوربین مدار بسته ضد آب : ۱۵ دقیقه

دوربین مداربسته که در زبان انگلیسی به آنCloset circuit television می‌گویند و به اختصار می‌شود Cctv . معنای لغوی آن یعنی جعبه جادویی مدار بسته و در واقع دوربین‌هایی هستند که در جای خود به صورت ثابت قرار می‌گیرند. این دوربین‌ها در هر نوع و مدلی که باشند در محلی قابلیت نصب شدن دارند و ثابت هستند و همچنین از آن‌جا تصاویر را به یک یا چند محل می‌توانند ارسال کنند.

 

مقدمه

دوربین مداربسته که در زبان انگلیسی به آنCloset circuit television می‌گویند و به اختصار می‌شود Cctv . معنای لغوی آن یعنی جعبه جادویی مدار بسته و در واقع دوربین‌هایی هستند که در جای خود به صورت ثابت قرار می‌گیرند. این دوربین‌ها در هر نوع و مدلی که باشند در محلی قابلیت نصب شدن دارند و ثابت هستند و همچنین از آن‌جا تصاویر را به یک یا چند محل می‌توانند ارسال کنند.

دوربین‌های مدار بسته اصولا برای حفاظت، نظارت و سیستم‌های مانیتورینگ امنیت استفاده می‌شوند و به صورت متداول بیشتر از این جمله برای این موارد استفاده می‌شود، البته اگر بخواهیم معنای فنی آن را نیز در نظر بگیریم شامل دوربین‌های ویدیو تلفن و کنفرانس نیز می‌شود. نخستین سیستم مدار بسته در سال ۱۹۴۲میلادی توسط شرکت زیمنس آلمان که برای مشاهده و بررسی پرتاب‌ موشک‌های v2 نصب و طراحی شد به کار گرفته شد بعد از آن نیز سیستم‌های ضبط تصاویر دوربین مدار بسته در برخی پایگاه‌های فضایی بزرگ جهت ضبط تصاویر پرتاب موشک‌ها به کار گرفته شد.

امروزه استفاده از دوربین‌های مدار بسته در محیط‌های کاری چه مشاغل آزاد باشند و چه کارخانه‌ها یا شرکت‌ها و ادارات امری ضروری محسوب می‌شود تا بتوان امنیت را به طور کامل در آن‌جا رعایت کرد و با خیال راحت رفت و آمد کرد. استفاده از دوربین‌های مدار بسته ضد آب می‌تواند گزینه مناسب‌تری باشد چون این دوربین‌ها حتی اگر در محیط بیرون نصب شوند و در معرض بارش برف و باران قرار بگیرند یا گرمای شدید برای آن‌ها اتفاقی نمی‌افتد و خراب نمی‌شوند. در حقیقت دوربین‌های مدر بسته ضد آب مختلفی داریم که در مدل‌ها و سایزهای گوناگون ساخته شده‌اند و طیف قیمت گسترده‌ای دارند که با تحقیق در این زمینه و در نظر گرفتن معیارهای خود می‌توانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا انواع مختلف این دوربین‌های مدار بسته ضدآب و ویژگی‌های مختلفی که دارند را با هم بررسی کنیم و اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار دهیم.

 

دوربین‌های مدار بسته

برای نصب دوربین‌های مدار بسته باید دقت کنید و جای مناسبی را برای نصب آن در نظر بگیرید و سپس اقدام کنید. اکثر دوربین‌های مدار بسته در محیط بیرون که اصطلاحا به آن Outdoor می‌گویند نصب می‌شوند. همچنین این دوربین‌های مدار بسته مدل‌ها و کیفیت‌های متفاوتی دارند. در حقیقت شما باید ملاک‌های خود را در نظر بگیرید و با توجه به آن‌ها ببینید کدام مدل از این دوربین‌های مدار بسته برای کار شما بهتر و مناسب‌تر است. به صورت کلی دوربین‌های مدار بسته از نظر مقاومت در برابر نفوذ آب و گرد و غبار به دو دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از: دوربین‌های معمولی و غیر ضدآب و دوربین‌های ضدآب که در ادامه هر کدام از آن‌ها و ویژگی‌هایشان را برایتان شرح می‌دهیم.

 

دوربین‌های معمولی و غیر ضدآب

این دوربین‌ها کاربرد آن‌ها بیشتر در فضای داخل و فضای خالی از هرگونه گرد و غبار و آب می‌باشد. استفاده از این دوربین‌های مدار بسته اگر مطمئن هستید با گرد و خاک و همچنین آب سروکار ندارید و محیط اطراف آن کاملا خشک است می‌تواند گزینه مناسبی برای خرید شما باشد. اما قطعا در مقایسه با دوربین‌های مدار بسته ضدآب ضعیف‌تر هستند و عملکرد کمتری دارند.

 

دوربین‌های مدار بسته ضدآب

امروزه دوربین‌های مدار بسته ضد آب نسل جدیدی به وجود آمدند که بسیار پر قدرت هستند و باید ایجاد تحولی عظیم در زمینه امنیت و حفاظت شده است. از مهم‌ترین استانداردهایی که شرکت‌های بزرگ تولیدکننده دوربین‌های مدار بسته در نظر می‌گیرند مقاومت دوربین‌ها در برابر نفوذ آب می‌باشد که این خود موضوعی مهم و اساسی است چون اگثر این دوربین‌ها برای حفظ امنیت بیشتر در محیط بیرون نصب می‌شوند و واقعا لازم است بهترین مدل و امکانات را داشته باشند تا مقاوم باشند و به راحتی از کار نیفتند. در حال حاضر با تکنولوژی‌هایی که در دنیای امروز وجود دارد نمی‌توان اینطور گفت که هیچ محصولی به طور مطلق ضد آب است، اما می‌توان برای آن درجه مقاومت در مقابل نفوذ آب مشخص کرد و این درجه نیز دارای سطح‌بندی مختلف می‌باشد. این مقاومت نفوذ آب را با استاندارد IP که مخفف کلمه انگلیسی Ingress Protection است و در حقیقت به معنای محافظت در برابر نفوذ می‌باشد بررسی و اندازه‌گیری می‌کنند. دوربین‌های ضدآب به طور عمومی مقدار IP آن‌ها بالاتر از ۶۵ است، در حقیقت پوششی با این درجه از مقاومت قادر خواهد بود تا از نفوذ آب به دوربین محافظت کند ولی اگر به دنبال پوششی هستید که بتوانید دوربین را کاملا داخل آب قرار دهید تا از آن محافظت کند باید از IP بالاتر از ۸۹ استفاده کنید که این مدل نیز ویژگی‌ها و مشخصات خاص و منحصربه‌فردی دارد و از آن می‌توانید به راحتی حتی در آب استفاده کنید. ضدآب بودن دوربین‌ها باعث می‌شود طول عمر آن‌ها بیشتر شود حتی اگر در محیط بیرون و محیط کار در معرض برف و باران و گرد و غبار باشند. اکثر دوربین‌های مدار بسته ضدآب فلزی هستند اما مواردی نیز یافت می‌شود که دوربین مدار بسته جنس بدنه آن پلاستیکی است و استانداردهای ضدآب بودن را نیز دارد به همین دلیل از این دوربین‌ها هم می‌توانید در محیط بیرون استفاده کنید. همچنین این دوربین‌ها نسبت به مدل‌هایی که بدنه فلزی دارند از قیمت کمتری برخوردار هستند.

انواع دوربین‌های مدار بسته ضدآب با IP های مختلف

دوربین‌های مدار بسته ضد آب و به اصطلاح Water proof از نظر مقاومت در برابر نفوذ آب با استاندارد IP سنجیده می‌شوند و در سطح بازار عرضه می‌شوند. استاندارد حفاظت در مقابل آب و گرد و غبار از عبارتی مانند IPXX تشکیل شده است که عدد اول بعد از IP مربوط به محافظت در مقابل گرد و غبار است و عدد دیگر به معنی مقاومت دستگاه در مقابل آب است.

دوربین‌های مدار بسته ضد آب اکثر آن‌ها در دو گروه با IP متفاوت و عملکرد خاص و متفاوت خود قرار می‌گیرند. انواع دوربین‌های مدار بسته ضد آب شامل:

 

دوربین‌های مدار بسته ضد آب با گروه مقاومتی IP66 :

 همه دوربین‌های مدار بسته ضد آب در مقابل گرد و غبار کاملا مقاوم و عالی عمل می‌کنند. اما این مدل با IP66 در مقابل آب و غوطه‌ور شدن در آن مناسب نیست و نمی‌تواند گزینه درستی باشد البته اگر خیلی برای شما این موضوع مطرح است چون این دوربین مدار بسته ضدآب با استاندارد IP66 در مقابل فشار آب‌پاشی کاملا مقاوم و عالی عمل می‌کند و آب به داخل آن نفوذ نخواهد کرد. اما این مدل به شما این امکان را نمی‌دهد به که دوربین‌ را مثلا در آب قوطه‌ور کنید چون در این‌صورت می‌سوزد و نمی‌تواند مقاوم در این مورد برخورد کند. دوربین‌ها با این رنج IP در برابر رطوبت یا بارندگی و گرد غبار مقاوم هستند و برای آن‌ها اتفاقی نمی‌افتد.

 

دوربین‌های مدار بسته ضد آب با گروه مقاومتی IP67 :

 

این مدل با این رنج IP توانایی قوطه‌ور شدن در آب را آن هم تا عمق یک متر و به مدت ۳۰ دقیقه دارد.

 

دوربین‌های مدار بسته ضد آب با گروه مقاومتی IP89 : این مدل و با این رنج IP می‌تواند به صورت دائمی در آب و حتی زیر آب استفاده شود و برای آن کوچکترین مشکل و اختلالی به وجود نمی‌آید.

 

دانستنی‌هایی مفید درباره دوربین مدار بسته ضدآب

بهترین دوربین‌های مدار بسته ضدآب دارای استانداردهای علمی و عملی می‌باشند که این استانداردها در کارخانه‌های معتبر تولید و ساخته شده‌اند و در این کارخانه‌ها عملیات کنترل کیفیت روی آن‌ها انجام می‌شود و در صورتی که همه چیز درست و دقیق بود وارد بازار می‌شوند در واقع برای دوربین‌‌های مدار بسته عملیات سخت‌گیرانه‌ای انجام می‌شود و این پروسه‌ها در شرکت‌های متفرقه اصلا قابل پیاده سازی نیستند.

دوربین‌های مدار بسته ضدآب معمولا محل نصب آن‌ها بیرون ساختمان است به همین دلیل می‌توانند در معرض ریزش برف و باران باشند. همچنین برای نظارت و امنیت بیشتر و جلوگیری از جرم این دوربین‌ها را بیرون نصب می‌کنند. در واقع اگر در محیط بیرونی دوربین مدار بسته‌ای نصب شود که ضدآب نیست ریسک بالایی دارد چون با ریزش اولین باران دوربین دچار اختلال و مشکل می‌شود و در نهایت می‌سوزد. از دوربین‌های ضدآب شما در محیط‌های داخلی نیز می‌توانید استفاده کنید، اصلا این کار بهتر هم می‌تواند باشد چون دوربین‌های ضدآب مقاوم‌تر در برابر گرد و غبار و سایر عوامل خروجی می‌باشد در نتیجه طول عمر طولانی‌تری خواهد داشت.

هر جایی از فضای داخلی یا خارجی که نیازمند بررسی و نظارت تصویری دارد تا امنیت برقرار باشد همان‌جا می‌تواند مناسب‌ترین مکان برای نصب دوربین‌های مدار بسته باشد و می‌توانید از دوربین‌های مدار بسته ضدآب در این مکان‌ها استفاده کنید تا همه قسمت‌ها را نیز پوشش دهد.

شرکت‌های بسیار قوی و معروفی در زمینه تولید دوربین‌های مدار بسته ضد آب فعالیت دارند که بعضی از آن‌ها می‌تواند شامل: شرکت پاناسونیک که دارای محصولات اورجینال و باکیفیت است، شرکت آریا هوشمند که با ضمانت و خدمات پس از فروش جنس خود را در بازار عرضه می‌کند و همچنین شرکت‌هایی دیگر نظیر داهوا، هایک و ویژن هستند که به صورت حرفه‌ای و فشرده به تولید انواع دوربین‌های مدار بسته می‌‌پردازند.

در هنگام خرید خود کیفیت دوربین را بسنجید سپس اقدام به خرید کنید. باید مطئن شوید که دوربین تصاویر باکیفیتی ارائه می‌دهد. یک دوربین مدار بسته Outdoor اگر کیفیت بالا و ویژگی‌های خوبی داشته باشد می‌تواند شامل امکان دید در شب، ارائه تصاویر باکیفیت در شب و همچنین ضبط تصاویر می‌باشد.

سعی کنید دوربینی را انتخاب کنید که دارای گارانتی خوب و معتبری باشد. شرکت تولید کننده در واقع باید تضمین کند که دوربین مدار بسته ضد آب می‌تواند در مقابل نفوذ آب و باران کاملا مقاوم باشد. اگر گارانتی آن درست باشد و به درستی ضمانت کند شما می‌توانید در صورت بروز هر مشکلی به تعمیر یا تعویض دوربین خود بپردازید . سعی کنید از خرید دوربین‌های فیکی که گارانتی ندارند و در بازار ارائه می‌شوند جلوگیری کنید تا سرتان کلاه نرود.

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما را با دوربین‌های مدار بسته و نوع ضد آب آن به طور کامل آشنا کنیم و اطلاعاتی که لازم است به شما بدهیم. همانطور که در این مقاله خواندید باید فهمیده باشید که محصولات الکتریکی به ویژه دوربین مدار بسته ضد آب لازم است تا از آن کاملا در برابر ورود گرد و خاک و به ویژه ورود مایعات محافظت شود و نسبت به این عوامل مقاوم باشد در این صورت از بروز هرگونه مشکلی در سخت‌افزار دستگاه یا تارشدن لنز دستگاه و در بعضی موارد تار شدن ال‌سی‌دی جلوگیری می‌کند.

دوربین‌های مدار بسته لازم است در برابر عوامل جوی مانند باد، باران، تگرگ، طوفان و برف نیز مقاوم باشند تا با خیال راحت بتوان از این دوربین‌ها برای برقراری امنیت بیشتر و نظارت دقیق‌تر استفاده کرد. توجه داشته باشید قبل از خرید دوربین مدار بسته ابتدا هدف خود از خرید دوربین را مشخص کنید. ملاک‌های خود را در نظر بگیرید و قیمت‌ها را در سایت‌های مختلف هچون رایمون یا حضوری در شرکت‌های فروشنده آن چک کنید و بعد از مقایسه انتخاب خود را انجام دهید . تلاش خود را بکنید که قبل خرید تحقیقات لازم را انجام دهید تا بتوانید از خرید خود رضایت داشته باشید و مطابق با میل شما باشد تا بتواند در همان حدی که مد نظرتان بود امنیت را برقرار کند. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید و کاربردی واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button