نکاتی در مورد خرید دوربین مداربسته بی‌سیم

مدت زمان مطالعه مقاله نکاتی در مورد دوربین مداربسته بی‌سیم : ۱۵ دقیقه

امروزه استفاده از سیستم‌ های نظارت تصویری بسیار حائز اهمیت می‌باشد که از دلایل مهم نصب دوربین مداربسته کاهش آرامش و امنیت می‌باشد. از دوربین مداربسته معمولا برای نظارت بر اماکن خارجی و داخلی استفاده می‌شود و با توجه به شرایط محیط در انواع متفاوتی در بازار به مشتریان عرضه می‌شوند که این دوربین‌ ها می‌توانند در دو نوع دیجیتالی یا ویدئویی باشند. به طور کلی دوربین‌ های مداربسته در بخش حفاظت و ایمنی علاوه بر ضبط تصاویر تمامی اتفاقات محیط مورد نظر را در طول شبانه روز می‌تواند بازیابی کند و نکات فیلم‌ ها را به مسئولان امنیتی گوشزد کند که این نکات ممکن است هیچ‌ وقت به نظر چشم خبره ‌ترین افراد نیز نرسد. برخی از مهم‌ ترین مزایای استفاده از دوربین مداربسته می‌توان به جلوگیری از سرقت و ترساندن مجرمان، شناسایی بهتر مشتریان، نظارت آسان و افزایش بهره ‌وری کارکنان و … اشاره کرد.

 

مقدمه

امروزه استفاده از سیستم‌ های نظارت تصویری بسیار حائز اهمیت می‌باشد که از دلایل مهم نصب دوربین مداربسته کاهش آرامش و امنیت می‌باشد. از دوربین مداربسته معمولا برای نظارت بر اماکن خارجی و داخلی استفاده می‌شود و با توجه به شرایط محیط در انواع متفاوتی در بازار به مشتریان عرضه می‌شوند که این دوربین‌ ها می‌توانند در دو نوع دیجیتالی یا ویدئویی باشند. به طور کلی دوربین‌ های مداربسته در بخش حفاظت و ایمنی علاوه بر ضبط تصاویر تمامی اتفاقات محیط مورد نظر را در طول شبانه روز می‌تواند بازیابی کند و نکات فیلم‌ ها را به مسئولان امنیتی گوشزد کند که این نکات ممکن است هیچ‌ وقت به نظر چشم خبره ‌ترین افراد نیز نرسد. برخی از مهم‌ ترین مزایای استفاده از دوربین مداربسته می‌توان به جلوگیری از سرقت و ترساندن مجرمان، شناسایی بهتر مشتریان، نظارت آسان و افزایش بهره ‌وری کارکنان و … اشاره کرد.

مخترع دوربین مداربسته یک مهندس آلمانی به نام والتر بروش بوده است که از این سیستم نظارتی در سال ۱۹۱۳ در اماکن عمومی آمریکا رونمایی شد. اولین دوربین مداربسته برای نظارت بر نحوه‌ی شلیک موشک V2 توسط ارتش آلمان در سال ۱۹۴۲ در ایستگاه پرتاب این موشک نصب شد. پس از آن تقریبا حدود ۷ سال بعد سیستم‌ های مداربسته تجاری با نام vericon وارد بازار آمریکا شد و نکته قابل توجه این است که برای مورد استفاده قرار دادن این دوربین ‌ها نیازی به مجوز دولتی نبود. امروه نیز استفاده از تصاویر دوربین ‌های مداربسته به بخشی از روند پیگیری سازمان ‌های امنیتی و پلیس در سطح شهر تبدیل شده است و از منظر قضایی نیز یک مدرک کاملا معتبر شناسایی می‌باشد. به گونه‌ای که داشتن عکس یا فیلم از محل وقوع جرم امکان پیگیری را به طور قابل توجهی بالا می‌برد.

ساختار اصلی تمامی اجزاء دوربین ‌های مداربسته شامل بدنه دوربین، بخش‌ های الکترونیکی دوربین، لنز دوربین و وظیفه لنز می‌باشد. همان‌ طور که گفته شد دوربین ‌های مداربسته در انواع متفاوتی طراحی و تولید می‌شوند که از جمله این دوربین ‌ها می‌توان به دوربین مداربسته بی‌سیم اشاره کرد. دوربین ‌های مداربسته بی‌سیم یا وایرلس اطلاعات صدا و تصویر را توسط یک ارسال کننده بی‌سیم به نقطه‌ای دیگر ارسال می‌کند. این نوع از دوربین ‌ها یک یا دو کابل را برای تامین برق مورد استفاده قرار می‌دهند و اصطلاح بی‌سیم به طریقه ارسال اطلاعات آن‌ ها اطلاق می‌شود. استفاده از این دوربین‌ ها برای مکان‌ هایی که امکان سیم ‌کشی در آن‌ جا وجود ندارد بسیار مناسب می‌باشد و به دلیل هزینه و زمان نصب پایین ‌تر امروزه بسیار مورد توجه کاربران می‌باشد. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل ‌تری در مورد دوربین مداربسته بی‌سیم در اختیارتان قرار دهیم.

 

انواع دوربین مداربسته بی‌سیم

همان طور که در بخش مقدمه نیز به آن اشاره شد دوربین‌ های مداربسته بی‌سیم از طریق اینترنت یا به طور وایرلس به سرور مرکزی متصل می‌شوند و مزیت بسیار مهم و اساسی آن ‌ها این است که راه ‌اندازی و اتصال این نوع از دوربین ‌ها احتیاجی به سیم ‌کشی ‌های طولانی ندارد، به همین علت علاوه بر نصب آسان هزینه‌ ها نیز به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کنند. لازم است بدانید که بهترین دوربین مداربسته بی‌سیم دوربینی می‌باشد که با شرایط شما بیشترین تناسب را داشته باشد. این نوع از دوربین ‌های مداربسته نیز همانند سایر سیستم‌ های نظارتی در دو نوع دیجیتال یا IP یا آنالوگ در بازار به مشتریان عرضه می‌شوند که در ادامه هر کدام از آن ‌ها را به طور مختصر شرح خواهیم داد.

 

دوربین مداربسته بی‌سیم دیجیتال

معمولا دوربین‌ های مداربسته شبکه بی‌سیم برای انتقال اطلاعات از تکنولوژی وای فای ( WiFi ) استفاده می‌کنند. این تکنولوژی امکان انتقال حجم بسیار بیشتری از اطلاعات را با سرعت بسیار بالا فراهم می‌کند. لازم است بدانید که فرستنده‌ های دوربین مداربسته بی‌سیم دیجیتال نسبت به شرایط محیطی و نویز حساسیت بسیار کم‌ تری از خود نشان می‌دهند. معمولا دوربین ‌هایی که خودشان شامل آنتن وای فای می‌باشند از برد انتقال زیادی برخوردار نمی‌باشند و به منظور استفاده‌ی حرفه‌ای از دوربین ‌های مداربسته به صورت بی‌سیم باید آنتن‌ های حرفه‌ای دیجیتال را مورد استفاده قرار داد.

 

دوربین مداربسته بی‌سیم آنالوگ

دوربین ‌های مداربسته بی‌سیم آنالوگ انتقال تصاویر را از طریق تبدیل سیگنال‌ های تصاویر به سیگنال ‌های رادیویی انتقال می‌دهند. لازم است بدانید که خروجی فرکانس دوربین ‌های مداربسته بی‌سیم کاملا با برد آن ‌ها متفاوت است اما امروزه استفاده از این نوع دوربین‌ های مداربسته بی‌سیم به طور قابل توجهی محدود شده است. دوربین‌ های مداربسته بی‌سیم آنالوگ در کنار هزینه پایین و سادگی شامل مشکلات زیادی است که کاربرد آن‌ ها را محدود می‌کند. سیگنال این نوع از دوربین ‌ها به شدت به نویزهای الکترومغناطیسی و شرایط محیطی حساس است. به گونه‌ای که اگر موانع زیادی در راه وجود داشته باشند یا شرایط جوی مرطوبی در محیط حاکم باشد سیگنال دوربین مداربسته بی‌سیم آنالوگ کاملا دچار افت می‌شود.

 

چگونگی انتقال تصویر دوربین مداربسته بی‌سیم و کاربرد آن

دوربین‌ های مداربسته بی‌سیم به دو روش به اینترنت وصل می‌شوند. یکی از روش ‌ها با استفاده از کابل لن صورت می‌گیرد که به سیم کشی نیازی ندارد و دیگری از طریق وایرلس می‌باشد که باید با موبایل مودم را به دوربین معرفی کرد تا دوربین مداربسته بی‌سیم به اینترنت وصل شود. اکنون سوالی که ممکن است برای کاربران پیش بیاید این است که بعد از اتصال دوربین به اینترنت تصویر چگونه منتقل می‌شود. جواب این سوال به این صورت است که بعد از اتصال دوربین مداربسته بی‌سیم به اینترنت، تصاویر به سرور شرکت پشتیبانی دهنده منتقل می‌شود و هر زمان صاحب دوربین تمایل داشته باشد، می‌تواند تصاویر را بر روی تلفن همراه خود دریافت کند. لازم است بدانید که به این انتقال تصاویر P2P گفته می‌شود و خریدار را از هزینه کردن برای انتقال تصاویر دوربین مداربسته بی‌سیم بی‌نیاز می‌کند.

لازم است بدانید که تمامی تولید کنندگان دوربین ‌های مداربسته بی‌سیم یا وایرلس لایه های امنیتی برای محصولشان پیاده سازی می‌کنند. در این صورت اگر مصرف کننده ‌ها یا کاربران به طور کامل توصیه‌ های سازنده محصول را عملی کنند، امنیت این دوربین ‌ها به بالاترین حد ممکن خواهد رسید و امکان هک کردن توسط افراد سود جو نیز به صفر می‌رسد. هدف اصلی دوربین مداربسته بی‌سیم تامین کردن یک راه حل برای شرایطی است که شما احتیاج دارید دوربین مداربسته بی‌سیم را در محلی بسیار دورتر از مرکز تصویری خود قرار دهید و یا قصد دارید در مکانی که امکان کابل کشی وجود ندارد و یا بسیار هزینه بر است، دوربین مدار بسته استفاده کنید. به طور مثال اگر شما احتیاج دارید که در اتاق کودک، راهروها، منزل، کلاس‌ های درس، محل کار و یا به طور کلی هر محلی دور از دسترس و نظارت خود قرار دهید، استفاده از دوربین مداربسته بی‌سیم را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

به علاوه نصب و راه ‌اندازی دوربین مداربسته بی‌سیم یا وایرلس به دانش فنی زیادی نیاز ندارد. از این رو در مکان ‌هایی که امکان سیم کشی برای شما وجود ندارد اما نیاز به کنترل آن مکان دارید، دوربین مداربسته بی‌سیم بهترین و مناسب‌ ترین انتخاب برای شما می‌باشد. دوربین مداربسته بی‌سیم هزینه ‌های شما را برای راه ‌اندازی و نصب یک سیستم نظارتی کاربردی و سریع به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد و این امکان را به شما می‌دهد تا تا بتوانید صداها و تصاویر محل مورد نظر خود را به راحتی از طریق گیرنده مورد نظرتان بدون ایجاد نویز دریافت کنید. هم ‌چنین دوربین مداربسته بی‌سیم به راحتی به شبکه اینترنت موجود وصل می‌شود که به دلیل بی‌سیم بودن کم ‌تر در معرض دید عموم قرار می‌گیرد و امکان نظارت مخفیانه را تا حد زیادی بالا می‌برد.

 

ویژگی ‌های مثبت دوربین مداربسته بی‌سیم

بدون شک تمامی کاربران به دنبال دوربین مداربسته‌ای هستند که نسبت به هزینه‌ای که برای سیستم پرداخت می‌کنند، نیازشان را برآورده کند. دوربین مداربسته بی‌سیم از جمله دوربین‌ های بسیار محبوب در بین کاربران می‌باشد که خرید آن مزایای بسیار زیادی به همراه دارد که در این بخش چند مورد از ویژگی‌ های بسیار مهم این نوع از دوربین را به طور مختصر برای شما شرح خواهیم داد.

 

زاویه دید فوق ‌العاده وسیع

امروزه اکثر دوربین‌ های مداربسته بی‌سیم به لنزهای فوق ‌العاده قوی مجهز هستند که در تصویر نهایی موجب زاویه دید بسیار وسیعی می‌شود. وسعت دید دوربین مداربسته بی‌سیم ۳۶۰ درجه افقی و ۱۸۰ درجه عمودی می‌باشد به گونه‌ای که با نصب آن در وسط دیوار یا مرکز یک اتاق می‌توان همزمان کل محیط اتاق را تحت نظر داشت و تصاویر آن را بر روی یک کارت حافظه بایگانی یا ذخیره کرد.

 

نصب آسان و سریع

همان طور که گفته شد دوربین مداربسته بی‌سیم یا وایرلس بدون نیاز به سیم کشی و هزینه ‌های اضافی به آسانی قابل نصب هستند. طبق تجربیات کاربران نصب و راه اندازی این نوع از دوربین مداربسته کم‌ تر از ده دقیقه طول می‌کشد و برای نصب آن نیازی به متخصص فنی و یا نصاب نیست. فقط کافیست دوربین را به برق وصل کنید و سپس اپلیکیش را بر روی موبایل خود نصب کنید تا به دوربین وصل شوید. سپس رمز خود را مشخص کنید و بالاترین کیفیت تصاویر دوربین را در موبایل خود مشاهده نمایید.

 

ذخیره سازی بر روی کارت حافظه

در دوربین مداربسته بی‌سیم تصاویر با کیفیت کامل و به صورت ۳۶۰ درجه بر روی کارت حافظه دوربین ذخیره می‌شود. این نوع از دوربین مداربسته از کارت حافظه‌ای که بر روی تلفن همراه‌ ها نیز وجود دارند تا ۶۴ گیگا بایت پشتیبانی می‌کند. به علاوه دوربین مداربسته بی‌سیم می‌تواند با یک کارت حافظه مرغوب ۳۲ گیگا بایتی در حال تشخیص حرکت ۷ تا ۱۰ روز تصاویر ضبط شده را نگهداری کند و بعد از پر شدن حافظه تصاویر قدیمی را پاک کند و تصاویر جدید را جایگزین کند.

 

سخن پایانی

برای خرید دوربین مداربسته بی‌سیم یا وایرلس می‌توان گذینه ‌های متفاوتی را در نظر گرفت. امروزه علاوه بر فروشگاه ‌های حقیقی، فروشگاه ‌های اینترنتی نیز می‌توانند دوربین‌ های مداربسته بی‌سیم را در اختیار مشتریان قرار دهند. اما توصیه می‌شود که حتما خرید دوربین مداربسته بی‌سیم را از فروشگاه‌ های  و  از سایت های معتبر مثل رایمون انجام دهید تا از جهت ضمانت، کارکرد و سرعت انتقال تصویر اطمینان حاصل کنید و بعدا با مشکل مواجه نشوید. به علاوه می‌توانید با کسانی که قبلا دوربین مداربسته بی‌سیم یا وایرلس مورد نظر شما را مورد استفاده قرار داده‌اند، مشورت کنید تا بتوانید بهترین و مناسب ‌ترین دوربین را با توجه به بودجه و شرایط محیطی خریداری کنید.

به عنوان سخن پایانی لازم است گفته شود که اگر به فکر ارتقاء دوربین‌ های مداربسته یا ایجاد سیستم امنیتی هستید موارد زیادی وجود دارند که باید پیش از راه ‌اندازی سیستم مورد بررسی قرار گیرند. بنابراین علاوه بر موارد بالا بهتر است قبل از این‌ که اقدام به راه‌ اندازی سیستم امنیتی کنید بودجه خود را مشخص کنید تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید. به علاوه قبل از خرید نیازها و توقعتان از یک دوربین مداربسته بی‌سیم خوب را بشناسید زیرا خرید دوربین‌ های مداربسته بی‌سیم در انواع برندها که در بازار موجود هستند کار سختی است. بنابراین ابتدا در نظر داشته باشید که دوربین را می‌خواهید در چه قسمتی قرار دهید تا بتوانید دوربینی متناسب با نور آن جا خریداری کنید. در پایان امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما مفید بوده باشد و بتوانید خرید دوربین مداربسته بی‌سیم را متناسب با هزینه و شرایط محیطی خود انجام کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *